Problémák léptek fel az SLS rakéta tesztelése közben, ezért átmenetileg leállították a folyamatot

2022 / 04 / 05 / Bobák Zsófia
Problémák léptek fel az SLS rakéta tesztelése közben, ezért átmenetileg leállították a folyamatot
A NASA a leendő Artemis küldetések rakétáját az indítóálláson teszteli, de a próbák során problémákat észleltek a folyékony oxigénnel, majd az első fokozat szelepeivel kapcsolatban, ezért a tesztet átmenetileg szüneteltetik.

A NASA tegnap kiadott jelentése szerint a leendő Artemis holdmissziók rakétájának, a Space Launch Systemnek (SLS) tesztelése közben gond adódott azzal a panellel, amely a rakéta első fokozatának szelepeit vezérli, ezért a folyamatot a tegnapi nap folyamán megszakították arra az időre, amíg kivizsgálják az esetet.

A problémára akkor lettek figyelmesek az űrügynökség szakértői, mikor a folyékony hidrogén betöltésére készültek, de még a folyamat indítása előtt észlelték a hibát, így a tankolásra már nem került sor. A szelep szerepe a nyomás csökkentése az üzemanyag tartályokba töltése közben, ezért a probléma elhárítása létfontosságú volt, de mivel a munkát már csak a késő délután, este folyamán tudták volna megkezdeni, ezért a NASA inkább amellett döntött, hogy a tesztet átmenetileg leállítja. Arról egyelőre nem érkezett információ, hogy előreláthatólag mennyi időt vesz igénybe a kivizsgálás és a továbbiakban mennyivel hátráltatja a munkát a fennakadás, de a rakétát egyelőre az indítóálláson tartják.

Az úgynevezett wet dress rehearsal, vagyis az indítórendszerek végső tesztje során végigveszik az indítás minden fontos lépését egészen a kilövésig bezárólag (de értelemszerűen a konkrét kilövés nélkül), amennyiben mindent rendben találnak az űreszközzel, hamarosan sor kerülhet az Artemis I küldetés kezdetére, ami még legénység nélkül indul az űrbe, hogy felmérje a rakéta és az Orion kapszula, valamint a fedélzeten tartózkodó, sugárzásmérésre szolgáló próbababák és tudományos eszközök állapotát és működőképességét. A teszt az utolsó a nagyobb ellenőrzések sorában, és elsődleges fontosságú az üzemanyag betöltésének és a kriogenikus folyadék rakétára gyakorolt hatásának felmérésben - írja a NASA.

A folyékony hidrogén mellett a folyékony oxigén is kriogenikus állapotú folyadék, vagyis rendkívül alacsony, mínusz 182 Celsius-fok körüli a hőmérséklete, emiatt részletekbe menően elemzik az első fokozat állapotát betöltés közben. A folyékony oxigén hőmérsékletével kapcsolatban is merültek fel problémák a tegnapi nap folyamán, emiatt a visszaszámlálást is el kellett halasztani néhány órával, de végül találtak megoldást az akadály elhárítására és sikerült 50%-ra feltölteni a tartályt.

(Fotó: NASA)

Így készült a Space Launch System, a rakéta, ami újra embereket szállít a Holdra A NASA videón mutatta be az SLS összeszerelésének folyamatát, ami a legerőteljesebb rakéta lesz az űrügynökség eddigi felhozatalában.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.