Pusztán fotók alapján megtippeli a jellemet a mesterséges intelligencia

2020 / 05 / 27 / Perei Dóra
Pusztán fotók alapján megtippeli a jellemet a mesterséges intelligencia
Lehetséges, hogy egy neurális hálózat jobban megjósolja a személyiségjegyeket, mint maguk az emberek? Nézzük, mint mondanak a szakértők.

A Moszkvai Közgazdasági, és a szintén orosz Nyílt Egyetem kutatócsoport közös projektben sikerült bebizonyítaniuk, hogy a mesterséges intelligencia pontosabb jellemleírást adhat a felhasználókról pusztán a szelfijük alapján, mint a képzett emberi viselkedéskutatók. A csapat szerint a technológia a jövőben megkönnyítheti az online társkeresést, valamint segítséget nyújthat a cégeknek a személyre szabott reklámhirdetések létrehozásában. Apropó cégek: a Scientific Reports-ban és a Nature magazinban is publikált tanulmány két szerzője az orosz BestFitMe, mesterséges intelligenciát használó profilozó vállalkozás alkalmazásában áll, melynek fő profilja a munkaerő közvetítés.

A kísérlet során a kutatók tizenkétezer önkéntes bevonásával jellemvonásokra épülő kérdőívet töltettek ki, majd összesítették a kapott adatokat. Ezen kívül megkérték őket, hogy töltsenek fel magukról fotókat, melyekből a végére összesen harmincegyezer összegyűlt. A teszt az úgynevezett Big five személyiségmodellre épült, és az alábbi személyiségvonásokat vizsgálta: extraverzió, barátságosság, lelkiismeretesség, érzelmi stabilitás, kultúra/intellektus. Miután a csapat egy neurális hálózatba táplálta az adatokat kiderült, hogy

az MI pusztán a betáplált fotókból ugyanazokat a személyiségjegyeket hozta ki eredményül, mint amiket az alanyok a papíron megjelöltek.

Természetesen azért nem eszik olyan forrón a kását, vagyis a program hagyott némi kivetnivalót maga után: "az MI az esetek ötvennyolc százalékában tippelte meg helyesen a karakterleírást két véletlenszerűen kiválasztott fotó közül." - olvasható a Futurism oldalán. A kutatók szerint bár ez az eredmény nem úttörő, mindenesetre jobb és gyorsabb a bevett módszernél. Plusz hozzátették, hogy még a hiányosságok ellenére is az MI pontosabban meghatározza a személyiségjegyeket az embereknél. Mert amíg a kísérletben az alanyok jobban megtippelték kollégáik személyiségvonásait az idegenekénél, addig az MI utóbbit is sikeresen teljesítette, méghozzá minden előzetes ismeret nélkül. Ugyanakkor ha figyelembe vesszük, hogy a tanulmány szerzői kapcsolatban állnak egy MI technológiát alkalmazó profilozó céggel, érdemes fenntartással kezelni a mostani eredményeket.

A jövőben az MI végzi majd az állásinterjúkat?

Az Unilever 2016 óta teszteli a toborzás területén a technológiát, mégpedig egy háromlépcsős állásinterjú formájában. A jelöltek csak az utolsó körben találkoznak a cég alkalmazottaival, az első két szakasz teljesen automatizált: először egy teljesíteniük kell egy online képességfelmérőt, míg a következő körbe jutottakat az érzelemfelismerő rendszer várja. Az Unilever a HireVue nevű szoftvert használja, amely előre összeállított kérdéseket ad, a jelentkező válaszait pedig mesterséges intelligencia értékeli. Ilyenek a kulcsszavak, az intonáció, vagy mondjuk a testbeszéd. Ezután a rendszer összefoglalót küld a területi vezetőnek, és javaslatot tesz a személyes interjúra. Az észak-amerikai teszteredmények szerint a HireVue alkalmazása óta

egy év alatt négy hónapról négy hétre csökkent a toborzási idő, a toborzók jelöltekkel való foglalkozási ideje hetvenöt százalékkal esett, az utolsó körös interjúra behívott pályázóknak pedig a nyolcvan százaléka kapott állásajánlatot, a korábbi hatvannégy százalékkal szemben.

Hazudj, ha tudsz

2016-ban, Londonban alapult egy videós állásjelentkezések elemzésére specializálódott, Human nevű vállalkozás, melynek programozói olyan algoritmust fejlesztettek, ami a jelentkezők érzelmi reakcióit társítja személyiségjegyekkel. A szoftver az interjún elhangzó kérdések alatt és a válaszadás közben is figyeli az interjúzó arcát, amelyről a Human állítása szerint leolvassa mennyire őszinte vagy éppen lelkes. Ezt követően a rendszer feljegyzést készít a megbízónak az álláskereső jellemét leíró pontszámokkal, különböző kategóriákra bontva.

„Ha a megbízó mondjuk a legkíváncsibb jelentkezőt keresi, csak össze kell hasonlítaniuk a pontszámokat” – mondta a Financial Times-nak Yi Xu, a Human alapítója és vezetője.

Mivel az eljárás sok időt megspórol, így alkalmazása elsősorban azon vállalatoknak éri meg, ahol egyszerre több pozíciót kínálnak és sok jelentkezőre számítanak, a rendszer ugyanis gyakorlatilag végtelen mennyiségű pályázó eredményét feldolgozza. Xu szerint a technológia mindemellett kedvez az esélyegyenlőségnek és a munkahelyi sokszínűségnek, hiszen az MI-nek nincsenek előítéletei. Frederike Kaltheuner, a Privacy International (PI) adatinnovációs tanácsadója szerint azonban adatvédelmi szempontból a rendszer aggályosnak tekinthető, a legnagyobb kérdés pedig az, hogy mi lesz adatainkkal a kielemzés után. A PI jogi szakértője szerint emellett az sem egyértelmű, hogy egyáltalán személyes adatnak számít-e egy automatizált állásinterjún rögzített videó képe. Paul Ekman pszichológus a hetvenes évek óta kutatja az érzelem és az arckifejezések kapcsolatát, így szerinte még ha létre is lehetne hozni mesterséges érzelmi intelligenciát, akkor sem várhatunk egyértelmű adatokat:

„A rendszer érzékelheti, hogy összeszorítjuk ajkainkat, de ez kultúrától és helyzettől függően mást-mást jelenthet”.

Ekman szerint ráadásul a technika elterjedésével az emberek idővel megtanulják kijátszani a rendszert és kontrollálni arckifejezéseiket.

(Fotó: Getty Images Hungary)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Már jövőre elkészülhet az első AGI, vagyis általános mesterséges intelligencia
Azért nem minden szakértő ért ezzel egyet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.