Rejtélyes okból hirtelen leállt a NASA Mars-szondája

2025 / 12 / 11 / Felkai Ádám
Rejtélyes okból hirtelen leállt a NASA Mars-szondája
Valami komoly gond adódott a Mars körül keringő egyik legfontosabb „telefonközponttal”: a NASA MAVEN űrszondája váratlanul elnémult.
Legújabb cikkeinkért kövess minket a Rakéta Google News oldalán is!

Jelenleg hét űreszköz kering a Mars körül, ezek közül hármat a NASA üzemeltet. Ezek a bolygó kőzetét, légkörét és sugárzási viszonyait vizsgálják, miközben 161 km-től több tízezer kilométeres magasságig támogatják a felszíni küldetéseket. A NASA december 10-i közleménye szerint a MAVEN december 6-án küldött volna mérési adatokat, de a Deep Space Network – ez a hatalmas rádióantennákból álló földi hálózat – semmit sem fogott.

„Az űreszköz és az irányító csapat a rendellenesség kivizsgálásán dolgozik” – írták.

A 2013 végén indított, 2014-ben pályára állt MAVEN a Mars felső légkörét és a Nap részecskéinek kölcsönhatását kutatja, és egyben kulcsfontosságú átjátszóállomás a marsjárók és a Föld között. Ráadásul a négy hasonló relészonda közül ez a legfiatalabb. 2022-ben már három hónapra biztonsági üzemmódba kapcsolták: miután helyzetérzékelői furcsán viselkedtek, csillagok alapján való tájékozódásra állították át.

Most minden szem a MAVEN-re szegeződik: kiderül, sikerül-e visszahozni, vagy kénytelen-kelletlen új korszak kezdődik a marsi kommunikációban.

Itt állíthatod be, hogy a Rakéta az elsők között legyen a Google keresőben

Van egy hely, ahol még mindig tud meglepetést okozni a nyár
Elég egy jó tipp, egy váratlan találkozás vagy egy olyan hely, amit nem dob fel elsőre a térkép, és máris egészen más lesz a nyaralás, mint amit előre elképzeltél.
Így tapasztalhatjuk meg az igazán autentikus élményeket és személyes vendégszeretet Horvátország minden régiójában
Így tapasztalhatjuk meg az igazán autentikus élményeket és személyes vendégszeretet Horvátország minden régiójában

Egy-egy utazás sokszor nem a legnagyobb turista-látványosságtól vagy a tökéletes fotóktól marad emlékezetesek, hanem olyan emberek miatt lesz felejthetetlen, akikkel útközben találkozunk.

Roncsok, barlangok és 2700 éves kincsek: ezért őrül meg a búvárvilág Máltáért
Roncsok, barlangok és 2700 éves kincsek: ezért őrül meg a búvárvilág Máltáért
Két órára Budapesttől egy víz alatti paradicsom rejtőzik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.