Rekordot döntött a szibériai erdőtűz: a füstje most először az Északi-sarkot is elérte

2021 / 08 / 12 / Felkai Ádám
Rekordot döntött a szibériai erdőtűz: a füstje most először az Északi-sarkot is elérte
A NASA szerint történelmi eseményről van szó, amiben ugyanakkor nincs semmi csodálkozni való: a Szibériában jelenleg is dúló erdőtűz hatalmasabb, mint a világ összes többi jelenlegi tűzvésze együttesen.

A NASA Aqua műholdján a MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) nevű eszköz készítette a cikkhez használt képet augusztus 6-án, amelyen az űrhivatal szerint az látható, ahogy a szibériai erdőtűz füstje olyan sűrű, hogy kitakarja a talajt is. A füst kelet-nyugati irányban 3200 km, míg észak-déli irányban 4000 km-re terjed ki, ami elég lenyűgöző önmagában is, de ez csak egy része a teljes füstnek. A múlt héten a Jakutföldről (Szaha Köztársaság) felszálló füst 3000 km távolságot tett meg, és elért a földrajzi Északi-sarkra is, ami egy szomorú rekord, mivel ilyesmire nem volt példa, mióta megfigyeléseket végeznek ez ügyben. Sőt a füstöt még Mongólia fővárosából, Ulánbátorból is látták, ami 2000 km-re helyezkedik el Jakutföldtől. Az Európai Unió légkörfigyelő intézete, a Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) becslése szerint június óta a tűzvész miatt 505 millió tonna CO2 került a légkörbe eddig (és a „tűzszezon” még nem ért véget), míg tavaly ez a szám az egész szezonban 450 millió tonna volt.

Jakutföld fővárosában, Jakutszkban mérték 1891-ben egyébként az egyik leghidegebb hőmérsékletet a Földön: mínusz 64,4 Celsius-fokot. A mostani nyáron azonban rekord magas volt a hőmérséklet. A Siberian Times riportja mindezt úgy foglalta össze, hogy a Szaha Köztársaság valaha az örök fagy királysága volt, mára az erdőtüzek fővárosa lett. Az aktuális becslés szerint egyébként körülbelül 34 ezer négyzetkilométer (kicsit több, mint Magyarország harmada) áll lángokban, és a tűz több mint 300 helyen ütötte fel a fejét, ám ezeknek csak körülbelül a felét oltják az orosz hadsereg bevonásával is, mivel a többi területen az oltási tevékenység túlságosan veszélyes.

"Vitán felül áll, hogy az emberiség hozzájárul a Föld felmelegedéséhez" - kiadták az IPCC legújabb tanulmányát a klímaváltozás állásáról A Föld hőmérséklete növekszik, az extrém időjárási események, főként a hőhullámok, biztosan gyakoribbá válnak, a hideg pedig ritkábban látott vendég lesz. Az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület hatodik jelentésének első, nem túl pozitív részlete figyelmeztetőként szolgál a világ kormányai számára a remények szerint.

A Washington Postnak nyilatkozó szakértő szerint a szóban forgó területen nagyobb a tűzvész a jelenleg tomboló görög, török, olasz, amerikai és kanadai tüzek együttesénél is. A szakértő szerint a helyzetet a klímaválság, valamint az erdőgazdálkodás mind leromló állapota okozta, miközben az orosz hivatalos álláspont próbálja az immár rendszeres tűzvészt normálisnak beállítani (már ha egyáltalán beszélnek a helyi médiában a szibériai tüzekről), vagyishogy a tajga egyébként is ki szokott gyulladni. Az emberek pedig valóban kezdenek is ehhez hozzászokni.

Mint látható tehát, Jakutföld nagyon szép példája annak, hogy a klímaválság hatására az extrém lesz az új norma.

(Kép: NASA, MODIS)

További cikkek a témában:

Egyetlen bozóttűzben odalett tavaly a világ mammutfenyőinek egyhetede Sajnos a tavaly augusztusban pusztított kaliforniai Castle bozóttűz minimum megtizedelte a világ óriás mamutfenyőinek állományát, de lehet, hogy ennél is rosszabb a helyzet.

A Tűz és Vihar dala, avagy lángokban áll az USA nyugati partja A klímaváltozás tagadhatatlan, bizonyított tudományos tény, és sürgősen tennünk kell valamit, hogy élhető, ne csak túlélhető környezet maradjon utódainkra. A dolgoknak általában több oka is van egyszerre, és szerencsére a klímaváltozás kapcsán is egyre többre derül fény.

Oregonban szokatlan módon előznék meg az erdőtüzeket: kecskékkel Az oregoni Forest Grove városába 230 kecske érkezett, hogy a tűzvész megelőzésének természetes és kézenfekvő módját nyújtsa.


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.