Ruhaszövetbe illeszthető szenzor ellenőrizheti egészségi állapotunkat a jövőben

2020 / 04 / 25 / Perei Dóra
Ruhaszövetbe illeszthető szenzor ellenőrizheti egészségi állapotunkat a jövőben
Az eszköz szívritmust, testhőt és pulzust mér, ráadásul mosógépben mosható. A pillekönnyű, láthatatlan érzékelő szépen beágyazódik a ruhaszövetbe, így például a sportruházat gyártásához használt poliészterbe.

Az okoseszközök lassacskán öltözködésünkbe is beszivárognak, mivel egyes vállalatok és magánszemélyek különféle megoldásokon dolgoznak arra vonatkozóan, hogyan építsük be azokat a napi rutinba életünk javítása érdekében. Az MIT kutatócsoportja ezért kifejlesztett egy apró, ruhaszövetbe illeszthető kütyüt, amely figyelemmel kíséri viselője egészségi állapotát. A szenzor mosógépben mosható és számos anyagba integrálható.

Hamarosan beköszönthet a szívritmust mérő pólók ideje

Képzeljünk el egy felsőt, ami monitorozza pulzusunkat, testhőmérsékletünket és légzési ütemünket. Nos, az MIT csapata pontosan ezen dolgozik: a pillekönnyű érzékelő szépen beágyazódik a ruhaszövetbe, így például a sportruházat gyártásához használt poliészterbe. Aggodalomra nincs ok, mivel az érzékelő nem változtatja meg a ruhát, bármikor könnyen eltávolítható és tisztítható. A prototípus egy alkalmazás segítségével okostelefonhoz csatlakoztatható, ezáltal számos iparágban potenciál lehet, például sportban, gyógyításban és akár az űrhajósok állapotának megfigyelésénél is. Ha már az asztronautáknál tartunk, a fejlesztések egy részét a NASA és az MIT Media Lab Űrkutatási Kezdeményezés támogatta.

A szenzor költséghatékony, egyszerűen és kényelmesen használható a krónikus betegségben szenvedő betegek monitorozására, akik rendszeres ellenőrzést igényelnek.

Az érzékelő képes automatizálni egy folyamatot, amely megkönnyíti mind a beteg, mind az ápoló dolgát.

A jelenlegi járványhelyzetben minden olyan lehetséges gyógyítási megoldást érdemes számításba venni, ami minimalizálja a vírus átterjedésének kockázatát. A MIT találmánya hasznos eszköz lehet az orvosok számára, akik így távolról is értékelhetik betegeik állapotát.

(Fotó: MIT News)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
A robotok már Chuck Norris munkáját is elveszik
A robotok már Chuck Norris munkáját is elveszik
A robotika az elmúlt időszakban olyan ütemben fejlődik, hogy csak kapkodjuk a fejünket, de az elmúlt néhány nap még a megszokotthoz képest is gigantikus robotdömpinget hozott.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.