Technológiai körökben az elmúlt években egyre gyakrabban hallhatjuk az úgynevezett "peak smartphone" kifejezést, amely arra utal, hogy az okostelefonok lassan elérik a bennük rejlő lehetőségek határát, ennek következtében pedig a gyártók is egyre nehezebb helyzetben vannak, amikor olyan innovatív megoldásokat kéne kitalálniuk, amelyek vonzóbbá teszik a készülékeiket a konkurenciához képest. Hogy az okostelefonok fejlődése lelassult, azt bárki tapasztalhatja, aki követi a mobilpiac híreit, hiszen az elmúlt években sem az iPhone, sem pedig a Samsung S-szériája nem tudott igazán látványos újításokat felmutatni; kisebb innovációkon kívül leginkább csak a kötelező hardveres frissítésekről lehetett beszámolni, mint például az erősebb processzor, a fényesebb kijelző vagy a nagyobb felbontású kamera.
A fentieknek is betudható, hogy a gyártóknak egyre fontosabbá válik a szoftver, vagyis hogy a telefonjaik olyan exkluzív szolgáltatásokat tudjanak nyújtani, amivel más telefonok nem rendelkeznek. Ennek ékes példája volt az elmúlt években a Google Pixel telefonja, amin bár ugyanaz az Android operációs rendszer fut, mint egy tucat további csúcskategóriás készüléken, a Google jónéhány exkluzív fícsört (gondoljunk csak a Varázsradírra vagy a Hold for Me funkcióra) csak a saját telefonján tett elérhetővé.
Hogy a jövőben a hardverről egyre inkább a szoftverre tevődhet át a gyártók fókusza, arra a szerdán bemutatott Samsung Galaxy S24-széria adott újabb erős jelzést, hiszen bár a sorozat hardver tekintetében többnyire csak a szokásos frissítéseket hozta, a generatív mesterséges intelligencia széles körű integrálásának köszönhetően mégis az elmúlt évek legizgalmasabb S-szériájáról beszélhetünk.
Elöljáróban fontos megjegyezni, hogy a bejelentett funkciók közül több (így például az élő fordítás, a jegyzetsegéd, az átírósegéd és a chatsegéd) magyarul egyelőre nem lesz elérhető, a Samsung ígéretei szerint erre nyárig kell majd várniuk a hazai felhasználóknak. Hogy ezek a szolgáltatások a hétköznapi életben mennyire lesznek hasznosak, azt nyilván csak a személyes teszt után tudjuk majd megmondani, mindenesetre a Samsung közleménye szerint az S24-szériában a következő extrák lesznek elérhetőek:
Ahogy említettük, a széria hardveresen leginkább a kötelezőnek tekinthető frissítéseket kapta meg, de azért ezen a téren is történt egy-két olyan változás, amire érdemes kitérni. A hazai felhasználóknak mindenképp jó hír, hogy ahogy a tavalyi, úgy az idei Ultra is a Qualcomm legújabb processzorával érkezik mindenhol, vagyis az európai telefonokba is a Snapdragon 8 Gen 3 Samsung telefonokhoz optimalizált verzióját találjuk az S24 széria legnagyobb tagjában. Hogy ez mennyiben különbözik a sima Gen 3 chiptől, arról a Samsung egyelőre nem adott bővebb felvilágosítást, mindenesetre a hírek szerint idén nem a processzorban, hanem a GPU-ban kell keresni a különbségeket, ugyanis az Adreno 750 valamivel magasabb órajelen üzemel, mint más telefonokban. A Samsung az S24-nél és a Plusnál visszatért a saját fejlesztésű Exynos processzorához, vagyis ezek a telefonok az Egyesült Államokat és Kanadát kivéve mindenhol a legújabb Exynos 2400-zal kerülnek majd boltokba.
Az S24-szériából az Ultra dizájnja semmit sem változott az elődhöz képes, a sima S24 és az S24+ viszont valamivel nagyobb kijelzőt kaptak, egész pontosan 0,1 hüvelykkel növekedett a képátlójuk. Ez azt jelenti, hogy a legkisebb telefon immár 6,2, míg a Plus 6,7 colos kijelzővel kerül majd boltokba. Ahogy megszokhattuk, a készülékekben most is Dinamikus OLED kijelzőt találunk, amely 1 és 120Hz között tudja állítani a képfrissítési rátát, az Ultra maximális fényereje pedig a gyári adatok szerint eléri a 2600 nitet.
A hátlapi kameramodul tekintetében csak az Ultránál tapasztalhatunk különbséget az S23-szériához képest, ugyanis ennek hátoldaláról eltűnt az egyik 10 megapixeles telefotó kamera és a helyére egy 50 megapixeles, 5x-ös optikai zoommal ellátott lencse került. Bár ez papíron visszalépésnek tűnhet a korábbi, 10x-es optikai zoomhoz képes, a saját tapasztalataink szerint az Ultra határozottan jobban muzsikál ilyen téren, mint az elődje.
Az akkumulátorok kapacitásában éppen fordított a helyzet: az Ultráé maradt 5000 milliamperóra, míg a sima S24-é 4000-re, a Plusé pedig 4900 milliamperórára nőtt. Érdemes még megjegyezni, hogy az idei szériában már a sima S24-ben is elérhető az Ultra Wideband adatátviteli szabvány, emellett a telefonokat Wi-Fi 7-tel is használhatjuk, amennyiben rendelkezésünkre áll ilyen hálózat.
Az AI funkcióknál kevésbé izgalmas, de igencsak fontos újdonság, hogy a Samsung immár hétgenerációnyi operációs rendszer frissítést garantál a telefonokhoz, amelyekhez hét éven keresztül érkeznek majd biztonsági frissítések is. Az új széria Magyarországon jelentősen olcsóbban kerül boltokba, mint az elődje: a sima S24 40 ezer, az S24 Ultra pedig 45 ezer forinttal lesz olcsóbb, míg az Ultránál az 512 GB-os és 1 TB-os tárhellyel ellátott verzióért 40 ezer, a 256 GB-os változatért 10 ezer forinttal kell kevesebbet fizetni. A telefonok január 17-től rendelhetők elő, és január 30-tól vásárolhatók meg a következő áron:
Javítás: a cikk eredeti változatában tévesen írtuk, hogy mindhárom készülék Snapdragon 8 Gen 3 processzorral érkezik. Ezzel szemben a sima S24 és az S24+ Európában - így Magyarországon is - Exynos 2400 processzorral lesz kapható.
(Fotó: Bobák Áron/Rakéta.hu)