A Knightscope évek óta gyártja és árusítja robotizált rendfenntartóit, amelyek egyre több helyen járőröznek az utcákon, állandóan figyelemmel kísérve az embereket és élő közvetítést nyújtva a rendőrség számára, akik mindig éber és készenlétben álló kollégákat kapnak a robotok személyében. A fantázia szülte páncélos lényekhez, a dalekokhoz hasonló külsejű, de persze fegyver nélküli K5 robot példányai az Egyesült Államokban már számos helyen teljesítenek szolgálatot egyfajta automatizált, mozgó-guruló köztéri kameraként működve és az adatgyűjtésen kívül a lakossággal való kommunikációs kapcsolat biztosítása is a feladataik közé tartozik.
A K5 robotok célja nem kifejezetten az, hogy bűnözőkre és szabálysértése vadásszanak, hanem a szokásostól eltérő, gyanús szituációkat keresik, monitorozzák és jelentenek róla a rendőrségnek. Az Amerikában már jól ismert K5 mellett a cég azonban másfajta autonóm gépezetek fejlesztésébe is belekezdett és a jövőben önállóan dolgozó rendfenntartók egész flottáját tervezi bevetni. A Knightscope víziója egy olyan világba kalauzol, ahol a bűnös városok utcáit robotjárművek járják az utakon és a levegőben egyaránt, fedélzetükön high-tech berendezésekkel és mesterséges intelligenciára alapozott infrastruktúrával támogatva, hogy a törvényszegőknek esélyük se legyen a menekülésre.
A rendszer részét képezi a K5 robotokon és drónokon kívül a K10 járőregység, ami állandó jelleggel figyeli a veszélyes környékeket a humán járőrök helyett és a K15 taktikai jármű is, aminek raktere meglepetést tartogat: robotkutyák utaznak benne, hogy kockázatos helyzetben ők segítsenek rendet tenni, amíg ki nem érkeznek a helyszínre az illetékesek. A bemutatott robotok közül több is egyelőre csak animációkon létezik, de a járőrözésre szánt K7 ASR járművet már a valóságban is fejleszti a cég, aminek kiemelt törekvése, hogy az Amerikai Egyesült Államokat a világ legbiztonságosabb országává tegye.
Ezt egyelőre még nem sikerült elérniük, a 2024-es Global Peace Index listája szerint a legbékésebb/biztonságosabb hely jelenleg Izland, amit Írország és Ausztria követ, az Egyesült Államok csak a 132. (Magyarország egyébként a 14. helyen áll). A lista azonban nem csak a bűnözési rátát veszi figyelembe, hanem olyan faktorokat is, mint a fegyverimport vagy a nemzetközi konfliktusok.
(Fotó: Knightscope)