Mind a négy Ax-2 űrhajós, valamint az űrállomáson tartózkodó 69-es expedíció legénysége több mint 20 tudományos kísérletet végzett a Nemzetközi Űrállomás (ISS) keringő laboratóriumjának fedélzetén töltött nyolc nap alatt, beleértve a mikrogravitációs kutatást, az orvosbiológiai mintagyűjtést és a technológiai bemutatókat.
A Freedom (Szabadság) nevű űrhajó magyar idő szerint tegnap délután 5 órakor csatlakozott le az ISS Harmony moduljának űrre néző, másnéven Zenith dokkjából, és majdnem pontosan 12 óra múlva, hajnal 5 óra 4 perckor ért Földet. A NASA élőben közvetítette az eseményt:
"SpaceX, ez egy fenomenális utazás volt, nagyon élveztük az egészet" - mondta a küldetés parancsnoka közvetlenül az óceánba érkezés után. Dr. Peggy Whitson, az Ax-2 misszió vezetője, a NASA egykori űrhajósa, aki a mostanival együtt már négyszer járt az űrben, így gyakorlatilag veterán űrhajósnak számít. A legénység többi tagjáról, illetve a misszió előzményeiről itt írtunk bővebben:
Mivel az Ax-2 űrhajósai csak rövid ideig voltak az ISS-en, az ott töltött nyolc nap akciódús volt számukra. A legénység egyik elsődleges célja az volt, hogy folytassák az űr emberi testre gyakorolt hatásainak tanulmányozását. Ennek keretén belül kísérleteztek például az úgynevezett Skinsuittal, ami egy olyan ruházat, amely képes a Föld bizonyos gravitációs hatásait szimulálni, egy napig képes a mikrogravitáció élettani hatásait, például a gerinc megnyúlását, az izomsorvadást és a szenzomotoros változásokat „ellentételezni”. Az asztronauták több gyakorlatot is végrehajtottak a „bőröltönyben”, hogy bemutassák annak lehetséges előnyeit.
Ezen kívül vizsgálták a mell- és vérrák olyan lehetséges gyógykezeléseit, amelyek hatékonyan alkalmazhatóak mikrogravitációs környezetben. A küldetést kezdeményező Axiom vállalat célja ezzel a kísérlettel, hogy a rákot már kialakulása előtt előrejelezhessék, illetve a betegséget még annak korai szakaszában észlelhessék.
Az űrhajósok folyamatos vérnyomás-, véroxigén- és pulzusszintmérések segítségével vizsgálták magukon azt, hogyan alkalmazkodnak az emberek az űrkörnyezethez, emellett az őssejtek növekedésével és a mikrogravitáció rájuk gyakorolt hatásával kapcsolatban is végeztek kísérleteket.
A legénység a tudományos munka mellett számos technológiai, mérnöki, művészeti és matematikai ismeretterjesztő bemutatót tartott, hogy ezzel inspirálja a tudósok és mérnökök következő generációját.
(Borítókép: SpaceX)