A tízmilliárd dolláros készülék nemrég ugyanis a Naprendszer hetedik bolygóját, az Uránuszt vette célba, és készített róla egy képet az infravörös-közeli tartomány érzékelő NIRCammel, olyan részleteit tárva fel az égitestnek, amelyek a látható fénytartományban nem érzékelhetőek.
Ahogy a NASA sajtóközleménye írja, míg a bolygó szabad szemmel szinte teljesen kéknek néz ki, a James Webb felvételén tisztán kivehető rajta az északi pólust borító jégsapka, valamint számos vihar is, amelyek értékes információkkal szolgálhatnak a kutatóknak a bolygó időjárásáról. Ez nem csak az Uránusz tanulmányozása szempontjából fontos, de a segítségével többet megtudhatnak arról a mintegy kétezer, hasonló méretű exobolygóról is, amelyeket az elmúlt években fedeztek fel.
A fénykép abból a szempontból is rendkívül látványos, hogy azon tisztán látszanak az Uránusz gyűrűi, emellett a bolygó jelenleg ismert 27 holdjából kilenc is feltűnik a képen (ezek a Rosalind, Puck, Belinda, Desdemona, Cressida, Bianca, Portia, Juliet, és a Perdita). A kép a NASA reményei szerint rendkívül hasznos lehet a jövőben az égitesthez tervezett missziók tervezése szempontjából, hiszen olyan részletes információkkal szolgál a bolygóról, amivel mindeddig nem rendelkeztek.
(Fotó: NASA, ESA, CSA, STScI)