Az eljárás, ami a spanyolnáthával is felvette a harcot

2020 / 04 / 03 / Perei Dóra
Az eljárás, ami a spanyolnáthával is felvette a harcot
Hantavírus, kanyaró, spanyolnátha. Csak néhány a huszadik század kihívásaiból, melyek ellen a legkorábbi sikeresen bevetett fegyver a vérplazmás kezelés volt. Hatékonysága ugyan elmaradt a vakcináétól, mégis jelentősen növelte a túlélés esélyét a fertőzöttekben.

Gyógyultak siettek a betegek segítségére

J. Roswell Gallagher, egy pennsylvaniai magániskola orvosa 1934-ben eltért a megszokásoktól, és egy igen kockázatos megoldással próbálta megállítani a diákok közt egyre gyorsabban terjedő kanyarójárványt: vért vett egy súlyos kanyarófertőzésen átesett tanulótól, az ebből nyert vérplazmát pedig hatvankét másik, a legmagasabb fertőzésveszélynek kitett fiú vérébe fecskendezte.

A fiúk közül végül csak hárman betegedtek meg, és csupán enyhe tüneteket produkáltak.

Habár Gallagher módszere kétségkívül újdonság volt, az elv azonban nem. A legelső orvosi Nobel-díjat 1901-ben ugyanis éppen az az Emil von Behring kapta, aki kifejlesztette a gyermekekre különösen halálos diftéria ellenszerét. Behring a betegek immunrendszerét a kóron már átesett állatok véréből vett antitestekkel, közvetlen injekcióval erősítette meg.

Így működik a vérplazmás kezelés

Von Behring antitestes kezelése nem minősült vakcinának, az eljárás mégis az első sikeres példának számított; a gyógyult személyek plazmája ugyanis másképp viszonyul az immunrendszerhez, mint a védőoltások. Amikor vakcinát kapunk, immunrendszerünk maga kezdi meg az antitestek termelését, amelyekkel aztán a célba vett patogént a jövőben is sikeresen leküzdi. Ez az úgynevezett aktív immunitás jelensége. A felgyógyultak vérplazmája passzív immunitást nyújt, ami annyit tesz, hogy a szervezet nem állít elő saját antitesteket, helyette „kölcsönveszi” a betegségen átesett ember vagy állat által előállítottakat. Lényeges különbség, hogy a vérplazmás kezelés a vakcinával ellentétben nem ad életre szóló védelmet, a „kölcsönvett” antitestek mégis jelentősen lecsökkenthetik a felépüléshez szükséges időt, és különbséget jelenthetnek élet és halál között.

Felére redukálta a spanyolnátha halálos áldozatainak számát

Behring sikeres kísérlete után az orvosok hasonló próbálkozásokat tettek, hogy passzív immunitást hozzanak létre a kanyaróval, a gyermekbénulással vagy az influenzával szemben.

Az eljárás azonban az 1918-ban kitört spanyolnátha esetén hozott igazi áttörést, ugyanis a világjárvány idején a vérplazmás kezelésben részesült betegeknél felére csökkentette a halálozási arányt.

A módszer akkor bizonyult a leghatékonyabbnak, ha a páciens már a fertőzés korai szakaszában megkapta az antitesteket, mielőtt még saját immunrendszere túlreagálása miatt károsodtak volna létfontosságú szervei. 1930 után pedig már a kanyaró ellen is eredményesen alkalmazták a kezelést.

A koreai háborúban is hasznát vették

Az 1940-es és 1950-es években, az antibiotikumok és a vakcinák térnyerésével a vérplazmás kezelés lassacskán háttérbe szorult, ugyanakkor a koreai háború idején még sokak életét megmentette, miután ENSZ-csapatok ezrei fertőződtek meg az úgynevezett hantavírussal. Mivel az ismeretlen kór kezelésére semmilyen más mód nem létezett, a felépültek vérplazmáját felhasználva az orvosok számtalan életet megmentettek. Ami pedig az elmúlt évtizedeket illeti, a vérplazmás kezelés hatásosnak bizonyult a SARS, a MERS és az ebola ellen is, melyek mind új vírusok voltak, illetve azokat velük szemben természetes immunitással nem rendelkező közösségekben mutatták ki először, ahogy vakcina és antivirális kezelés sem létezett ellenük. De manapság is alkalmaznak vérplazmás kezelést, ugyanis ez az ebola gyógyításának egyik leghatékonyabb módja.

(Fotó: Wikimedia)

Estél már áldozatul internetes csalásnak?
53% Szerencsére még nem, gyorsan le is kopogom!
25% Sajnos már igen, szerencsére csak kisebb károm keletkezett...
4% Igen, jelentős értékben szenvedtem el kárt, és kihatással van azóta is az életemre a veszteség!
3% Sajnos egyre gyakrabban, és tehetetlennek érzem magam, pedig odafigyelek...
14% Nem félek: gyakran változtatok jelszavakat, egyszer használatos virtuális kártyákkal fizetek, soha senkinek nem adok meg adatot, csak személyesen!


Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Ha fotós csúcstelefont keresel, a Xiaomi 15 sorozatnál ne keress tovább!
Legújabb modelljeivel egyenesen a csúcskategória élét vette célba a Xiaomi, a Leica kamerás Xiaomi 15 Ultra ugyanis új szintre emeli a telefonos fotózást és videózást, a kompakt Xiaomi 15 pedig még jobb áron adja egy csúcskészülék tudását.
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
„Ez a futás nemcsak a testünknek, a lelkünknek is jót tesz!” – Dupla körös futásokkal és kibővült charity programmal jön az NN Ultrabalaton
Rendhagyó formában érkezik a közkedvelt futóverseny, még több jótékony célt támogat meg a BioTechUSA NN Ultrabalaton Charity keretében.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.