A mozgás hatásosabb ellenszere lehet a depressziónak, mint a pszichoterápia

2023 / 04 / 05 / Bobák Zsófia
A mozgás hatásosabb ellenszere lehet a depressziónak, mint a pszichoterápia
A depressziós esetek száma a koronavírus járvány ideje alatt több mint 25%-kal nőtt, de a megoldást nem feltétlenül a leggyakrabban alkalmazott módszerek jelentik.

A WHO 2022 márciusában kiadott jelentése szerint a depressziós és szorongásos esetek száma globálisan legalább 25%-kal nőtt a COVID-19 járvány első évében, amelynek okai között elsősorban az elmagányosodás, a fertőzéstől, szenvedéstől, a szeretteink halálától való félelem, bizonyos esetekben a gyász, illetve a felmerülő pénzügyi nehézségek szerepelnek, de az egészségügyi dolgozók körében hirtelen megnövekedett negatív, esetleg öngyilkossággal is foglalkozó gondolatok is a járvány "tünetei" közé tartoznak.

A depresszió kialakulásának és működésének pontosabb megértése és a leküzdésére szolgáló módszerek hatékonyabbá tétele emiatt még inkább előtérbe került mostanában a kutatások során és, bár a lezárások feloldásával egyes, szorongáshoz vezető faktorok megszűntek, például nem kell már izolációban élnie az embereknek, de a depresszió gyógyítása továbbra is kiemelt fontosságú kérdést jelent, a betegség messzire ható következményei miatt.

A depressziót, vagyis depressziós zavart a WHO olyan mentális zavarként jellemzi, ami nagyban különbözik a hétköznapokhoz időnként hozzátartozó szomorúságtól, levertségtől és rosszkedvtől: utóbbiak ugyanis inkább egy rövidebb ideig tartó hangulatot jelentenek, míg a depresszió hosszú időn át fennálló állapotot, ami az aktivitás és világ iránti érdeklődés jelentős visszaesésével jár és az élet minden területére kihat. A becslések szerint az emberek körülbelül 3,8%-a tapasztalja meg a depressziót életében és a felnőttek 5%-a szenved ebben a betegségben, a nők pedig közel 50%-kal nagyobb arányban lesznek depressziósak, sokan a terhesség alatt vagy után. A felmérések szerint a betegek 75%-a nem részesül semmilyen kezelésben az alacsony vagy közepes jövedelmű országokban, ami azért is probléma, mert a depresszióra léteznek hatásos gyógymódok, de kezelés nélkül akár öngyilkossághoz is vezethet.

Az orvosok által leggyakrabban alkalmazott kezelési forma a pszichoterápia, illetve a gyógyszeres terápiák, amelyek hatékonyak lehetnek, de egyrészt költségesek, másrészt néhányan esetleg visszariadhatnak a részvételtől, de az is előfordulhat, hogy a beteg számára elérhetetlen az ilyen fajta orvosi segítség, például a fejlődő országokban. Létezik azonban egy bárki számára alkalmazható, egyszerű és nagyobb kiadásokat nem igénylő megoldás is, amelynek hatékonyságát egy nemzetközi kutatócsoport által elvégzett felmérés során bizonyították.

A kutatók, köztük a King's College London, a Leuveni Egyetem, az Új-Dél-Walesi Egyetem szakemberei, valamint német, chilei és brazil tudósok, egy metatanulmány keretében vizsgálták a rendszeres testmozgás depresszióra való hatását és a következtetések alapján arra jutottak, hogy a sport éppen olyan jól működő terápia lehet, mint a pszichoterápia vagy a gyógyszeres kezelés. A kutatás során a depresszióról rendelkezésre álló tanulmányok közül 41-et vettek górcső alá, amelyekben összességében 2264 felnőtt vett részt és az eredmények összegzése révén megállapították, hogy a felmérések mind hasonló képet mutatnak a testmozgás alkalmazásával kapcsolatban és minden esetben egyértelműen a pozitív hatásáról számolnak be.

Az eredmények alapján minden közepes vagy nagyobb intenzitású mozgásforma hatásos segítség a depresszió enyhítésében, de egyes edzéstípusok kiemelkedően hatékonyak.

Ilyenek az aerob edzések és erőnléti edzések, amelyek külön-külön alkalmazva nagyobb hatást gyakoroltak a betegekre, de együttes, kombinált használatuk valamivel csökkentheti a pozitív befolyás mértékét. A tanulmányok adatai alapján a negatív következményekkel kapcsolatban nem találtak igazán jelentős hátrányokra utaló jeleket: a 41 tanulmányból összesen három említett némi előnytelen mellékhatást izomfájdalmak vagy szédülés, fejfájás formájában, amelyek tulajdonképpen normális velejárói lehetnek az intenzívebb edzéseknek, és további négy még néhány, ártalmasnak bélyegzett effektust egy-egy páciens esetében. Az összegzés szerint azonban a pozitívumok messze felülmúlják a negatívumokat és alapvetően minden felmérés hasonló képet ad a sport alkalmazásáról: a depresszió tekintetében rendkívül fontos lehet a betegség kezelésében.

Méghozzá nem csak a terápiák kiegészítőjeként, hanem akár egy önálló, a pszichoterápiával és antidepresszáns gyógyszerekkel egy szinten lévő, orvosok által felírt kezelési módként is.

A WHO már korábban is ajánlotta a testmozgást, mint a depressziót enyhítő "beavatkozást" egy 2020-ban megjelent publikációjában, de nem első körben, vagy önmagában alkalmazott módszerként. A mostani kutatást végző szakemberek konklúziója szerint viszont az edzésnek sokkal nagyobb szerepet érdemes szánni, a pozitív hatásai mellett azért is, mert egy könnyebben elérhető és kevésbé stigmatizáló opciót nyújthat azok számára, akik nem szeretnének élni a pszichoterápia és a gyógyszerek általi megoldással.

(Fotó: Ryan McGuire/stokpic/Pixabay)

Az epilepsziát, a depressziót, de akár a függőséget is kezelheti az idegsejteket stimuláló sapka Amíg sokan az agyba ültethető elektródákban látják a megoldást a különböző neurológiai és pszichiátriai betegségek kezelésére, a Neuroelectrics egy jóval egyszerűbb megoldást választott, amivel az epilepszia kezelésében már eddig is figyelemre méltó eredményeket sikerült elérniük.


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.