Szemléletes animáció mutatja be, hogyan "lélegzik" a Föld

2022 / 01 / 23 / Bobák Áron
Szemléletes animáció mutatja be, hogyan
Bár a Földnek technikailag nincs tüdeje, a növényzet által megkötött és kibocsátott szén-dioxid ciklikus váltakozása mégis olyan hatást kelt, mintha a bolygó lélegezne.

Ez a folyamat különösen azokon a területeken, például Európában és Észak-Amerikában látványos, ahol a lombhullató erdők az éghajlat miatt évszakonként eltérő mennyiségű szén-dioxidot tudnak megkötni. A Max Planck Társaság biogeokémiai kutatólaborja által készített animáción mindez így néz ki:

Markus Reichstein, a biogeokémiai labor osztályvezetője a Live Science-nek elmondta, hogy az animációt hobbiprojektként készítették műholdas megfigyelések valamint több száz, a szén-dioxid-kibocsátást monitorozó kutatóállomás adataiból. Az animáción értelemszerűen nem látható az óceánok szerepe, amik ugyan a globális szén-dioxid-kibocsátásnak mintegy 25 százalékát kötik meg, azonban a viselkedésükben nem figyelhető meg olyan ciklikusság, mint a növényzetnél. Ugyanezen okból kevésbé látványos az amazonasi esőerdő is, ami ugyan jókora mennyiségű szén-dioxidot köt meg, ám ciklikusan kevésbé tetten érhető a különbség, mint a lombhullató erdőknél. Az Amazonas-medence - ahogyan arról a Live Science korábban beszámolt - az elmúlt években az erdőirtások hatására egyébként is egyre kevésbé képes betölteni a Föld tüdejének a szerepét, és mára már több szén-dioxidot bocsát ki, mint amennyit képes elnyelni.

Az osztályvezető az animációval kapcsolatban elmondta, hogy a klímaváltozás világszerte hatással van a növényzetre. Bár ezeket a folyamatokat egy ilyen animáción nem lehet ábrázolni, de példaként elmondta, hogy a melegebb és hosszabb nyarak az északi féltekén jó hatással vannak a növények növekedésére, azonban azokon a területeken, ahol ez nem jár együtt elegendő csapadékkal, a bolygó felmelegedése ellenkező hatást is kiválthat, és csökkentheti a növényzet mennyiségét.

(Space.com, Borítókép: Surasak Suwanmake/Getty Images)

Magyarországon sivatag, az Antarktiszon metropoliszok - ilyen lenne a világ, ha négy fokkal megemelkedne az átlaghőmérséklet Nagyon más lenne, mint ma, de az apokalipszis valószínűleg elmaradna.


Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Az Alpokban kirándult, 280 millió éves elveszett világot fedezett fel
Olyan ősi ez az ökoszisztéma, hogy még a dinoszauruszok előtti időből származik.
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Ekkor és így halnak ki az emlősök – Köztük mi is
Egész váratlan dolog nyír majd ki minket (ha addig minden mást megúszunk): egy új szuperkontinens, a Pangea Ultima. Időpontra is van ötlet.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.