Magyarországon sivatag, az Antarktiszon metropoliszok - ilyen lenne a világ, ha négy fokkal megemelkedne az átlaghőmérséklet

2021 / 11 / 20 / Bobák Áron
Magyarországon sivatag, az Antarktiszon metropoliszok - ilyen lenne a világ, ha négy fokkal megemelkedne az átlaghőmérséklet
Nagyon más lenne, mint ma, de az apokalipszis valószínűleg elmaradna.

Sok író és filmrendező próbálta már elképzelni, milyen lenne egy olyan világ, ahol a körülmények egy háború, klímaváltozás vagy vírus miatt gyökeresen megváltoznának ahhoz képest, amit ma ismerünk, de azt az eshetőséget egyik disztópia sem vette számításba, ami a valóságban történhetne, ha az átlaghőmérséklet négy Celsius-fokkal megemelkedne.

Ahogy a glasgow-i klímaegyezmény kapcsán az utóbbi hetekben ismét gyakran lehetett hallani róla, a klímakutatók szerint ahhoz, hogy elkerüljük a klímakatasztrófát, a felmelegedést az iparosodás előtti időkhöz képest 1,5 fok alatt kéne tartanunk. Ez ma szinte megoldhatatlan feladatnak tűnik, hiszen a hőmérséklet már ma is 1,1 Celsius-fokkal melegebb, mint 170 évvel ezelőtt, és bár Glasgow-ban az országok vezetőinek sikerült megegyezniük néhány fontos kérdésben, a radikális áttörés - amiben sokan reménykedtek - elmaradt.

Az alábbi térképet Paragh Kanna készítette még nyolc évvel ezelőtt, most pedig a Freethink ásta elő az internet bugyraiból, hogy emlékeztessenek rá, mi történne, ha ölbe tett kézzel ülnénk.

Mi történne?

Magyarországnak annyi, mint ahogy a jelenlegi nyugati világ nagy részének is (sárgával jelzett területek). Sivatag borítja szinte a teljes Egyesült Államokat és Európa nagy részét is, Polinéziát pedig elnyelte a tenger - csakúgy, mint a ma a part mentén fekvő városokat (pirossal jelölt területek). India, Brazília, Indonézia, Közép-Amerika, és az USA keleti partjának nagy része az áradások miatt lakhatatlanná vált, csakúgy mint Madagaszkár és Kína déli része (barnával jelölt területek). A himalájai hó elolvadása miatt Banglades, Afganisztán és Pakisztán is nagyrészt ugyanerre a sorsra jutott.

A felmelegedés elől az emberiség a sarkkörök irányába húzódott (zölddel jelölt területek), Szibéria és Kanada a Föld éléskamrájává vált, míg Skandináviában, Oroszország északi részein és az Antarktiszon felhőkarcolókkal benépesített városok jelentek meg. A sivatagi területek nagy részén hatalmas napelemfarmokat telepítettek (kék pöttyök), amelyek a jelentős mennyiségű tengeri szélerőmű (világoskék körök) és a termikus energia (piros pöttyök) kiaknázásával együtt biztosítják az emberiség energiaszükségletét.

Bár a mai klímamodellek szerint arra csak a legrosszabb forgatókönyv bekövetkezése esetén lenne esély, hogy a világ átlaghőmérséklete az évszázad végére négy fokkal emelkedjen, azért nem árt fejben tartani, hogy ez a verzió tudományosan egyáltalán nem lehetetlen, csupán valószínűtlen. A valóság ráadásul könnyen lehetne rosszabb, mint ahogy a fenti térkép alapján tűnhet, hiszen a készítők annak részletezésébe már nem bocsátkoztak, hogy egy ilyen globális átalakulás milyen konfliktusokkal járna, márpedig a világ teljes geopolitikai átrendeződését aligha úsznánk meg háborúk és áldozatok nélkül.

(Borítókép: Getty Images)

További cikkek a témában:

Szinte lehetetlen megbecsülni, mennyien kelnek majd útra a klímaváltozás miatt Egy friss jelentés szerint 2100-ra több mint 630 millióan kelnek útra kifejezetten a klímaváltozás hatásai miatt, hacsak az emberiség nem szánja el magát valamilyen radikális lépésre a klímaváltozás ellen. A számadatok ugyanakkor csak a jéghegy csúcsát jelentik.

Miami Beachet vagy a Golden Gate hidat is elmoshatja az ár 2050-re A klímaváltozás miatt a jövőben már-már biblikus méretű árvizek jöhetnek, emberek milliói veszíthetik el otthonaikat.

Új sivatag formálódik a Földön, úgy hívják: Antarktisz Aggasztó műholdfelvételeket tett közzé a NASA a sarki jég olvadásáról.


Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Így lettek a szexuális játékszerekből digitális kütyük
Lassan már senkit sem lep meg, hogy egy intim segédeszköznek legalább olyan jól kell tudnia csatlakoznia a wifihez vagy egy telefonhoz, mint a viselőjéhez, használójához.
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Az afrikai robbanó tó, ami pillanatok alatt végzett ezerhétszáz emberrel
Afrikában három olyan tó is található, ami időzített bombához hasonló fenyegetést jelent: a bennük felgyülemlő szén-dioxid rossz esetben kirobbanhat és az elterjedő fojtogató felhő a közelben lévőket rendkívül gyorsan megölheti. A legtöbb áldozatot szedő esemény 1986-ban történt.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.