Sok író és filmrendező próbálta már elképzelni, milyen lenne egy olyan világ, ahol a körülmények egy háború, klímaváltozás vagy vírus miatt gyökeresen megváltoznának ahhoz képest, amit ma ismerünk, de azt az eshetőséget egyik disztópia sem vette számításba, ami a valóságban történhetne, ha az átlaghőmérséklet négy Celsius-fokkal megemelkedne.
Ahogy a glasgow-i klímaegyezmény kapcsán az utóbbi hetekben ismét gyakran lehetett hallani róla, a klímakutatók szerint ahhoz, hogy elkerüljük a klímakatasztrófát, a felmelegedést az iparosodás előtti időkhöz képest 1,5 fok alatt kéne tartanunk. Ez ma szinte megoldhatatlan feladatnak tűnik, hiszen a hőmérséklet már ma is 1,1 Celsius-fokkal melegebb, mint 170 évvel ezelőtt, és bár Glasgow-ban az országok vezetőinek sikerült megegyezniük néhány fontos kérdésben, a radikális áttörés - amiben sokan reménykedtek - elmaradt.
Az alábbi térképet Paragh Kanna készítette még nyolc évvel ezelőtt, most pedig a Freethink ásta elő az internet bugyraiból, hogy emlékeztessenek rá, mi történne, ha ölbe tett kézzel ülnénk.
Magyarországnak annyi, mint ahogy a jelenlegi nyugati világ nagy részének is (sárgával jelzett területek). Sivatag borítja szinte a teljes Egyesült Államokat és Európa nagy részét is, Polinéziát pedig elnyelte a tenger - csakúgy, mint a ma a part mentén fekvő városokat (pirossal jelölt területek). India, Brazília, Indonézia, Közép-Amerika, és az USA keleti partjának nagy része az áradások miatt lakhatatlanná vált, csakúgy mint Madagaszkár és Kína déli része (barnával jelölt területek). A himalájai hó elolvadása miatt Banglades, Afganisztán és Pakisztán is nagyrészt ugyanerre a sorsra jutott.
A felmelegedés elől az emberiség a sarkkörök irányába húzódott (zölddel jelölt területek), Szibéria és Kanada a Föld éléskamrájává vált, míg Skandináviában, Oroszország északi részein és az Antarktiszon felhőkarcolókkal benépesített városok jelentek meg. A sivatagi területek nagy részén hatalmas napelemfarmokat telepítettek (kék pöttyök), amelyek a jelentős mennyiségű tengeri szélerőmű (világoskék körök) és a termikus energia (piros pöttyök) kiaknázásával együtt biztosítják az emberiség energiaszükségletét.
Bár a mai klímamodellek szerint arra csak a legrosszabb forgatókönyv bekövetkezése esetén lenne esély, hogy a világ átlaghőmérséklete az évszázad végére négy fokkal emelkedjen, azért nem árt fejben tartani, hogy ez a verzió tudományosan egyáltalán nem lehetetlen, csupán valószínűtlen. A valóság ráadásul könnyen lehetne rosszabb, mint ahogy a fenti térkép alapján tűnhet, hiszen a készítők annak részletezésébe már nem bocsátkoztak, hogy egy ilyen globális átalakulás milyen konfliktusokkal járna, márpedig a világ teljes geopolitikai átrendeződését aligha úsznánk meg háborúk és áldozatok nélkül.
(Borítókép: Getty Images)