A gyümölcs héja, magva, levelei mind mezőgazdasági hulladéknak számítanak, amit vagy kidobásra vagy égetésre ítélnek. (A FAO adatai szerint 2017-ben több mint huszonhétmillió tonna ananászt termeltünk.) Méretes és hosszú leveleit már régóta hasznosítják rostforrásként, könnyű textilek alapanyagaként, egy vietnámi kutatócsoport azonban most új értelmet adott a textilkészítésre alkalmatlan, önmagában mégis kiváló szigetelő tulajdonságú gyümölcsrostoknak. A kutatók kísérleteiket a Materials Chemistry and Physics szaklapban publikálták, melynek során a rostban gazdag feleslegből olyan anyagot állítottak elő, amely hő- és hangszigetelőként egyaránt hasznosítható, ráadásul környezetbarát.
Az eszköz előállítása során elsőként megőrölték az ananászrostokat, majd elegyítették a polivinil-alkohol 0,2 tömegszázalékos vizes oldatával. A keveréket ultrahangkezeléssel homogenizálták, buborékmentesítették, ezután pedig két órán keresztül nyolcvan Celsius-fokos hőmérsékleten melegítették. A szigetelőanyag végleges formáját fagyasztva szárítással érte el. A végeredmény egy majdnem száz százalékos levegő-aerogél lett. (A kísérletekben többféle rostmennyiséget kipróbáltak, és a két tömegszázalék rostot tartalmazó keverék bizonyult a legjobbnak.) Az anyag fő összetevője a víz, melyben a rostokat a polivinil-alkoholból keletkezett ragasztó fogta össze, ami a kezelések hatására mikroszkopikus habszerkezetté alakult.
Az ananász alapú szigetelés egy katonai víztartó kulacsban a mínusz három Celsius-fokos vizet hat órán át fagypont alatt tartotta, de a hőmérséklet forró italoknál is két és fél órán át negyven Celsius-fok felett maradt. Mindemellett hangszigetelő tulajdonságai előnyösebbnek bizonyultak az épületek hangszigetelésénél használt klasszikus változatoknál.
Az ananász-aerogél a jövő szigetelőanyaga lehet, úgy a tároló edények szigetelésében, mint építőanyagok formájában, mechanikai szilárdsága ugyanis tökéletesen megfelel a célnak.
Számos hőszigetelővel ellentétben ráadásul nem bocsát ki mérgező anyagokat, olcsó, könnyen hozzáférhető, és környezetbarát.
(Fotó: Pixabay)