A kanadai cég a Las Vegas-i CES-en mutatta be a “neurális fülhallgató” névre keresztelt terméket, ami fejlesztői szerint az emberek és gépek közötti kommunikáció új korszakát hozhatja el. A készülék az arc apró rezdüléseit alakítja parancsokká, így a felhasználók többek között a fejük mozgatásával, az állkapcsuk összeszorításával vagy a szemöldökük felhúzásával vezérlehetik a különböző digitális eszközöket, legyen szó akár számítógépről, akár okoseszközökről, drónokról vagy kerekesszékről.
A neurális fülhallgató nagy előnye, hogy az agy-számítógép interfészekkel (BMI) ellentétben nincs szükség se sisakra, se pedig közvetlenül az agyba beültetett elektródákra, mégis számos olyan funkcióval rendelkezik, amire eddig csak a BMI-k segítségével nyílt lehetőség. A Naqi szerint a fülhallgató elsősorban mozgáskorlátozottaknak jelenthet nagy segítséget abban, hogy önállóan tudják kezelni az elektronikus eszközöket, de a technológia az ép emberek számára is ugyanilyen hasznos lehet például abban, hogy telefon nélkül kezeljék a lakásukban található okoseszközöket, vagy hogy intuitívabb módon, érintőkijelző, hangutasítások és kamerák használata nélkül tudjanak navigálni a virtuális valóságban. A fülhallgatónak számos hétköznapi helyzetben is hasznát vehetik a felhasználók, autóvezetés közben például azt is képes érzékelni, ha a sofőr fáradt és pihenőre lenne szüksége.
Bár a Naqi fülhallgatója a CES innovációs díját is elnyerte, a fülhallgatóval pontosan ebben a formában valószínűleg nem fogunk találkozni, hiszen az csak egy referenciamodell. A cég állítása szerint a felhőalapú interfészük bármilyen fülhallgatóba vagy fejen viselhető okoseszközbe integrálható, így jelenleg olyan partnereket keresnek, akik látnak fantáziát a találmányukban és azt szívesen beépítenék a saját termékeikbe is.
(Borítókép: Naqi Logix)