Szlovéniában is elindult az első nagyszabású projekt a zöldáram gázzá alakítására

2020 / 11 / 07 / Rácz Tamás
Szlovéniában is elindult az első nagyszabású projekt a zöldáram gázzá alakítására
Négy energetikai cég és három minisztérium együttműködésével indul a szlovén zöldhidrogén- és zöldmetán-biznisz.

Az Európai Unió klímavédelmi terveinek megvalósítása és a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak kezelése szempontjából egyaránt fontos egy új energetikai ágazat, a power-to-gas, vagyis a megújuló energia tárolható, szállítható hidrogénné, esetleg metánná alakítása. Nyugat-Európában már komoly múltja van a szektornak és nagyszabású projektek zajlanak elsősorban a hidrogénalapú energetika és mobilitás fejlesztésére, de a keleti régióban is egyre több állam foglalkozik egyre komolyabban a témával.

A napokban Szlovénia is elindította az első nagyobb projektet, melyben a bőséges mennyiségben de időben és intenzitásban egyenetlenül érkező napenergia és a szélenergia tervezhetően felhasználható gázzá alakítására irányul. A SLOP2G (Slovenian Power To Gas) innovációs alap létrehozásában négy nagy ipari gázipari és elektromos szereplő vesz részt (Plinovodi, ELES, HSE és HESS), a nemzetgazdasági koordinációt pedig három minisztérium is segíti (az infrastruktúráért, a környezetvédelemért és a honvédelemért felelős tárcák).

A SLOP2G elsődleges feladata, hogy felvázolja annak a rendszernek a szerkezetét, melyben a nap- és szélenergiát elsődlegesen hidrogénné konvertálnák (víz elektrolízisével), majd a keletkező hidrogént biológiai eljárással "metanizálnák", szén-dioxid (akár ipari folyamatokban még a légkörbe kerülés előtt befogott CO2) felhasználásával metánná alakítanák. A keletkező zöldhidrogén és zöldmetán ezután járművek üzemanyagaként, háztartások fűtőanyagaként, ipari létesítmények energiahordozójaként hasznosítható - bizonyos esetekben akár keverve is. A projektben természetesen kiemelt figyelmet fordítanak az energia átalakításainak és felhasználásának elszámolási kérdéseire, az energiahordozók zöld forrásának igazolhatóságára is.

A projekt jól illeszkedik az Európai Unió Green Deal programjába, melynek célja az EU karbonsemlegességének megteremtése.


Egy remek ábra a power to gas-folyamat szemléltetésére az Audi saját hasonló projektjének médiaanyagából


Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Egy új eljárás a műanyagok végtelen újrahasznosítási ciklusát teszi lehetővé
Ezzel a műanyaghulladékok kezelésének egyik legnagyobb problémája hárulna el – a most kifejlesztett eljárás ráadásul olcsó is, és ipari léptékben alkalmazható.
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
Sosem épült még ilyen magas, fából készült felhőkarcoló
182 méter magas felhőkarcoló épül hamarosan az Egyesült Államokban, aminek anyagát 90%-ban fa alkotja.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.