A kutatók modellezik, hogy milyen lesz a világ 2070-re, ha megkezdődik a szoláris geomérnökség

2021 / 12 / 03 / Bobák Zsófia
A kutatók modellezik, hogy milyen lesz a világ 2070-re, ha megkezdődik a szoláris geomérnökség
A globális felmelegedés hatásainak kiküszöbölésére a légkörbe szórt, a napfényt visszatükröző anyagok nyújthatják az egyik lehetséges megoldást a kutatók szerint. A sokáig majdhogynem tabuként kezelt módszert egyre többen tanulmányozzák, egyelőre csak szimulációkon.

A szoláris geomérnökség vitatott témája egyre inkább előtérbe kerül, mint a globális felmelegedés kezelésére szolgáló egyik lehetséges módszer, azonban gyakran még maguk a kutatók sem értenek egyet azzal kapcsolatban, hogy érdemes-e ezt a megoldást alkalmazni a probléma enyhítésére. A légkörbe juttatott anyagok részecskéiről visszatükröződő napfény a teljes napsugárzás csak egészen kis százalékát tenné ki, így a szoláris geomérnökség következményeként kis mértékben és lokálisan lenne csak sötétebb, vagy inkább homályosabb a világ, azonban a következmények és a hatékonyság kérdéses, egyelőre azt a kutatók sem tudják teljes bizonyossággal megmondani, hogy milyen folyamatokat indítana el, ha nagy léptékben kezdenének bele a kísérletekbe.

Éppen ezért lenne szükség a témakör alaposabb vizsgálatára és a minél pontosabb modellek megalkotására többek között a Harvard kutatóinak és az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos, Mérnöki és Orvostudományi Akadémiája szerint, akik márciusban közzétett jelentésükben arra hívták fel a figyelmet, hogy az Egyesült Államok döntéshozóinak minél előbb átfogó finanszírozási programot kellene indítaniuk a technológiai kivitelezhetőség és a felmerülő erkölcsi kérdések tisztázására. A harvardi SCoPEx (Stratospheric Controlled Perturbarion Experiment - Sztratoszférikus Kontrollált Perturbációs Kísérlet) programot, amely Svédország északi részén már gyakorlati módon is vizsgálta volna a hatásokat egy kis mennyiségű kalcium-karbonát sztratoszférába engedésével, egyelőre nem engedélyezte a Tanácsadói Bizottság, de számítógépes szimulációkkal folytatott kísérletekkel több szervezet is foglalkozik.

Az Amazon Sustainability Data Initiative (Fenntarthatósági Adat Kezdeményezés) az Amazon cég felhőszolgáltatásaival támogatja a SilverLining nonprofit szervezet és a Nemzetközi Légkörkutató Központ (National Center for Atmospheric Research, NCAR) projektjét, amelynek keretében nagyszabású klímamodellezés segítségével igyekeznek előre jelezni, hogy vajon mi vár a bolygóra és lakosaira az elkövetkező évtizedekben a különböző klímaforgatókönyvek megvalósulása esetében. Az NCAR két programja, a Community Earth System Model Version 2 és a Whole Atmosphere Community Climate Model adja az alapját a szimulációknak, amelyeket a felhőben futtatnak szuperszámítógépek helyett, ez újdonságot jelent, mivel a klímaváltozás modellezéséhez a meteorológiai intézetek és más szervezetek általában a nagyteljesítményű gépeket szokták használni.

"A Föld rendszerének komplexitása miatt a klímamodellek tervezése az egyik legtöbb forrást igénylő és leginkább számítás-intenzív probléma az összes tudomány között."

- mondta Jean-François Lamarque, az NCAR Klíma és Globális Dinamikai Laboratóriumának igazgatója - "A klímamodellek szimulációinak felhőalapú kiszolgálása gyorsíthatja a tudomány ütemét és sokkal szélesebb hozzáférést, valamint jelentőségteljesebb együttműködést biztosít a kutatók számára a világ minden táján."

A projekt során összesen harminc modellt készítenek a tudósok, amelyek azt mutatják be, hogy rövid távon, 2022 és 2070 között milyen változások következnek be a világban és milyen mértékben módosulnak az időjárási vagy más, az ökoszisztémát befolyásoló viszonyok a klímaváltozás hatására, amennyiben közepes mértékű lesz a felmelegedés.

A modellek közül néhány azt is számításba veszi, hogy mennyiben módosítja a folyamatokat a szoláris geomérnökség elindítása,

vagyis az, ha az évek során a légkörbe a napfényt visszatükröző anyagokat juttatnak. Ezeknek a részecskéknek a viselkedése, az interakciója a körülötte lévő más légköri összetevőkkel, a hatékonysága a reflektivitást illetően mind-mind bonyolult számítások segítségével vázolható csak fel, de csak ezekkel a tesztekkel lehet betekintést nyerni a szoláris klímaintervenció működésébe, anélkül, hogy konkrét kísérleteket végeznének a kutatók.

A SilverLining szervezet tavaly osztott szét három millió dollárnyi támogatást azok között a programok között, amelyek a klímaintervenciós kezdeményezésekkel foglalkoznak, a Safe Climate Research Initiative támogatottjai között található az NCAR is, valamint a Washington Egyetem Tengeri Felhővilágosítási Projektje (Marine Cloud (MCB) Brightening Project), a Cornell Egyetem Klímamérnökségi Programja, a Rutgers Egyetem Klímaváltozási Hatástanulmányi Programja és az SRMGI DECIMALS Alapja (Developing Country Impacts Modelling Analysis for SRM), amelyek mind-mind a szoláris geomérnökség lehetőségeivel kapcsolatos vizsgálatokkal foglalkoznak.

(Gizmodo Fotó: Pixabay/Adriansart/Stux)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.