Szuperforró kőzetek: a geotermikus energiatermelés Szent Grálja

2024 / 12 / 11 / Bobák Zsófia
Szuperforró kőzetek: a geotermikus energiatermelés Szent Grálja
A geotermikus energiatermelés új módja egy friss jelentés szerint ígéretes opciót jelent az energiaellátáshoz, az ára pedig nem haladja meg a fosszilis anyagokra alapozott energiatermelés költségeit.

A geotermikus energiatermelés egyre nagyobb szerepet kap a különféle energiaellátási módszerek között, de a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (IRENA) 2024-es jelentése szerint még mindig jóval kisebb a jelentősége a teljes képet nézve, mint a megújuló energiaforrások más típusainak, például a víz-, a szél-, vagy a napenergiának. Pedig a geotermikus energiatermelés is nagyban hozzájárulhat a zöldebb energiaellátás megvalósításához, és egyes országokban már nagyobb mértékben használják ki ezt a fajta forrást: Új-Zélandon 2022-ben 18,5%-át adta a teljes elektromosáram-ellátásnak. A geotermikus erőművek nagy előnye a megbízhatóságuk, hátrányuk viszont, hogy amennyiben a mélyebb rétegekből érkezik a földhő, akkor különösen helyspecifikusak, vagyis csak a megfelelő pontokon lehet ilyen típusú rendszereket építeni, így elsősorban azok az országok járnak elől az alkalmazásában, ahol bőven akad felhasználható forrás, többek között vulkáni zónák vagy termálvíz.

A geotermikus energia "Szent Grálját" egy nehezebben kinyerhető, de bőséges hőt adó forrás jelenti, az úgynevezett szuperforró kőzetek, amelyek a föld alatt több kilométeres mélységben rejtőznek.

A szuperforró kőzetekre épülő módszer a továbbfejlesztett geotermikus rendszer (EGS), és lényege, hogy a sok (akár 10-15) kilométer mélyen lévő kőzetek segítségével melegítik fel az odáig lejuttatott vizet, majd ennek gőzével hajtják meg a felszínen az energiát termelő turbinákat. A kőzetek hőmérséklete ilyen mélységben elérheti a 400 Celsius-fokot, ami elegendő a víz felforrósítására, az időközben kihűlő víz (illetve gőz) pedig újra felhasználható, miután visszajutatták a csöveken át a kőzettározóba. A Cornell Egyetem animációján látható a teljes folyamat, ami első pillantásra egyszerűnek tűnik, viszont a nagy mélységbe való fúrás komplikálja a rendszer kiépítését.

A Clean Air Task Force (CATF) által októberben kiadott jelentéssorozat tanúsága szerint a szuperforró kőzetek hasznosításának kérdésével több kutatócsoport is foglalkozik, és a rendszer különböző aspektusainak - a fúrásnak, a hőkinyerésnek, az energiatermelésnek - a megvalósíthatóságát vizsgálják. A tanulmányok célja, hogy lefektessék a technológiai alapokat és megoldást találjanak az esetlegesen problémákat okozó kritikus részletekre, valamint stratégiákat alkossanak a megvalósíthatóságra. A legfontosabb feladat, hogy feltérképezzék a legjobb módszereket a kőzetek struktúrájának vizsgálatára, a repedések felderítésére és egyéb jellemzők feltárására, ami kulcsfontosságú a megbízhatóan üzemelő erőmű építése során.

A Cornell elmondása szerint a konstrukciót segítheti a korábban kőolaj-, vagy földgáz-kitermeléshez használt eszközök alkalmazása a fúrások során - ami egyúttal szimbolikus jelentőségű a fosszilis anyagokról a zöldebb energiára való átállás tekintetében - de "jelentős fejlesztések" szükségesek a kockázatok csökkentése érdekében.

Az egyetemen néhány évvel ezelőtt készült el egy 3,2 kilométeres próbafurat, amelyen a geotermikus energiatermelés lehetőségeit tesztelték, de ez a mélység még nem elég a valódi szuperforró kőzetek eléréséhez.

(Fotó: Yuri_Arcurs/Getty Images)


Fedezze fel a teljesen elektromos Porsche Macant! Tegye egyedivé, konfiguráljon most!
Legyen szó városi használatról vagy ingázásról, a teljesen elektromos Macan elemében van mindenhol, különösen, ha az egyéniség is számít. Az új modell mindenhol hirdeti a megújulás diadalát.
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Forradalmi betonkészítési technikát találtak fel Szingapúrban
Forradalmi betonkészítési technikát találtak fel Szingapúrban
A betonba egyenesen belekeverik a szén-dioxidot, amit máshol bocsátottak ki az ipari tevékenységek során.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.