"A szupermasszív fekete lyukak csaknem 100 milliárd naptömegűek is lehetnek” - mondta Bernard Carr, a londoni Queen Mary University csillagásza, aki az új kutatáson dolgozott. „Ha valami ennél is nagyobb, annak sugara már legalább akkora kell legyen, mint a Naprendszerünké (egy fényév egyszázada körüli érték). A csillagászati számítások azt sugallják, hogy Univerzumunkban a fekete lyukak maximális tömege 100 milliárd milliárd naptömeg lehet, melynek mérete már hasonló egy galaxis méretéhez."
Carr és munkatársai új kutatása szerint ezek az elképesztően hatalmas fekete lyukak (stupendously large black hole - SLAB) meghaladhatják a méretre és tömegre vonatkozó felső korlátokat, melyek a szupermasszív fekete lyukak esetében érvényesek. A SLAB-ok dacára hihetetlen sűrűségüknek, nagyobbak is lehetnek, mint egy teljes naprendszer, és talán még a Tejút-galaxis méreténél is.
A kutatás alapja az az elképzelés, hogy a SLAB-ok az univerzum legkorábbi napjaiban keletkezhettek az intergalaktikus térben, és nem oly módon, ahogyan a szupermasszív fekete lyukak, melyek egy-egy galaxis közepén, a körülöttük található csillagokkal táplálkozva nőnek hatalmasra. Mivel a kialakulásuk különbözik, a SLAB-okat nem korlátoznák ugyanazok a méretbeli limitációk, mint a szupermasszív fekete lyukakat.
Ha ezek az elméleti SLAB-ek valósak, akkor segíthetnek a tudósoknak abban, hogy végre feltárják a sötét anyag rejtelmeit, melyről azt gondolják, hogy az univerzum tömegének nagy részét alkotja - magyarázta Carr sajtóközleményében. Ha ezek a szörnyek szörnyei létezhetnek odakinn a csillagközi térben, akkor a SLAB-ok és más ősi fekete lyukak formájában meglenne az univerzum megmagyarázhatatlanul hiányzó anyagának nagy része.
Carr azonban figyelmeztet: „Nem tudjuk biztosan, hogy léteznek-e SLAB-ok.”
A kutatás eredményei a Royal Astronomical Society Monthly Notices című folyóiratában jelentek meg.
(Forrás: Phys Kép: NASA)