Minta azt korábban mi is megírtuk, a NASA júniusban bejelentette, hogy hivatalosan is kutatni fogja az UFO-kkal – vagy manapság a katonai nomenklatúrából átvett kifejezéssel élve, az UAP-okkal kapcsolatos jelenségeket.
Szerdán pedig több minden kiderült azzal kapcsolatban, hogy az ügynökség pontosan hogyan is képzeli el ezt a munkát – számol be róla a Space.com.
Nyár elején a NASA több pontban jelölte ki a munka csapásirányát: a fő cél a már rendelkezésre álló adatok azonosítása és vizsgálata, a megfigyelések legjobb módjainak kidolgozása a jövőre, valamint annak meghatározása, hogy ezen adatok segítségével miként kaphatunk választ az immár egyre többeket érdeklő talányra – vagyis az azonosítatlan repülő objektumok eredetére. Szerdán pedig már tehát több részlet is kiderült: a mostani kutatást David Spergel asztrofizikus, a New York-i Simons Alapítvány elnöke vezeti. Az egész várhatóan legfeljebb 100 ezer dollárba kerül, és idén ősszel kezdődik és körülbelül kilenc hónapon át tart. A tisztviselők elmondták azt is, hogy a NASA keményen dolgozik azon, hogy betartsa ezt az ütemtervet.
A vizsgálóbizottság 15-17 főből áll majd – ezek az emberek a világ vezető tudósai, adatkezelői, mesterséges intelligencia-kutatói, légiközlekedés-biztonsági szakértői lesznek, és mindegyiküknek meghatározott feladata van a kutatásban. A jelöltek listáját Bill Nelson, a NASA feje fogja jóvá hagyni.
A vizsgálat célja azonban az is (Nelson korábbi szavaival összecsengésben), hogy az UAP-kutatás bekerüljön a szigorú, objektív tudományos fősodorba. Miként az egyik tisztviselő fogalmazott:
„A NASA valóban egyedülálló helyzetben van az UAP kérdés kezelésében, mert tudjuk, hogyan használjuk a tudomány és az adatkezelés eszközeit, hogy felismerjük, mi történik odafenn az égbolton. És őszintén szólva a közvélemény egyetlen más ügynökségben sem bízik annyira, mint bennünk.”
(Kép: Pixabay/Jan-Mallander)