Thomas Zurbuchen, az űrügynökség Tudományos Misszió Igazgatóságának helyettes vezetője hangsúlyozta, hogy szigorúan tudományos szemszögből fognak közelíteni az eddig igencsak háttérbe szorított területhez. Az Interesting Engineering beszámolója szerint a testület célja elsősorban a rendelkezésre álló adatok feltárása lesz, valamint annak megállapítása, hogy a jövőben milyen módszerrel tudnak a leghatékonyabban további adatokat gyűjteni, és ezeket hogyan tudja a NASA felhasználni arra, hogy előmozdítsa az UAP-ok megértését.
"Semmilyen bizonyíték nincs rá, hogy az UAP-ok földönkívüli eredetűek lennének" - emeli ki a NASA erről szóló közleménye, ami ugyanakkor azt is kifejti, hogy mivel az ilyen jelenségekről egyelőre nagyon kevés információ áll rendelkezésre, így nem kizárható, hogy veszélyt jelentenek a repülés biztonságára vagy akár a nemzetvédelemre. Az amerikai űrügynökség éppen ezért tartja feladatának, hogy tudományos módszerekkel tárja fel a jelenségek hátterét, amiről egy a Princeton Egyetem korábbi asztrofizikusa, David Spergel által vezetett kutatócsoport fog tanulmányt készíteni.
A szakember ezzel kapcsolatban elmondta, hogy mivel jelenleg rendkívül kevés megfigyelés áll a rendelkezésükre, az első feladatuk, hogy összegyűjtsék a legmegbízhatóbb adatokat, származzanak azok akár civilektől, akár nonprofit szervezetektől vagy a kormánytól. Zurbuchen ehhez azt is hozzátette, hogy igyekeznek ösztönözni a doktoranduszokat is, hogy publikálják azokat az eredményeiket, amelyek nem tükrözik a terület elismert kutatóinak álláspontját, így rendszerint el sem készülnek". A munka őszi megkezdése után emellett kifejezetten keresni fogják annak a lehetőségét is, hogy a mesterséges intelligencia és gépi tanulás nyújtotta eszközöket is felhasználják a kutatáshoz, ám ennek részleteibe egyelőre nem ment bele.
Daniel Evans, a NASA kutatási vezetőjének segédhelyettese a bejelentéssel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy a várhatóan kilenc hónap alatt elkészülő tanulmány a NASA alapelvei szerint nyilvánosan elérhető lesz, ezzel is segítve a tudományos közösség további munkáját a területen.
Ahogy arról korábban többször is írtunk, az Egyesült Államokban az elmúlt években magasabb szinten is egyre aktívabban foglalkoznak a megmagyarázhatatlan égi jelenségek vizsgálatával. 2021-ben az amerikai kormány Légi Objektumokat Azonosító és Kezelő Szinkroncsoport néven hozott létre új munkacsoportot az UAP-ok vizsgálatára, az amerikai képviselőházban pedig májusban ötven éve először vették napirendre a témát.
(Borítókép: Jonathan Newton/The Washington Post via Getty Images)