Tényleg atombombával szerelték fel a német vadászokat

2024 / 09 / 08 / Felkai Ádám
Tényleg atombombával szerelték fel a német vadászokat
A német légierő “Tornado” típusú gépe azon kevés, nem amerikai repülőgépek egyike, amelyek a NATO nukleáris megosztási programjának keretében nukleáris fegyvereket is hordozhatnak.

Nemrégiben a kaliforniai Edwards légibázisnál szúrtak ki egy német NATO-vadászgépet, egy Tornádót, amely egy amerikai gyártmányú nukleáris gravitációs bomba kiképző változatát hordozta – számol be róla többek közt a Newsweek. Ez a vadász egyike azon kevés, nem amerikai repülőgépeknek, amelyek a NATO nukleáris megosztási programjának keretében nukleáris fegyvereket is hordozhatnak. Ezek a kettős képességű gépek mind nukleáris, mind hagyományos fegyverek szállítására alkalmasak.

A NATO megerősítette, hogy kiterjesztett elrettentési politikájának részeként korlátozott számú amerikai B61 típusú nukleáris bombát telepített Európába – a program nukleáris esernyő néven fut. Noha maguk a bombák továbbra is az Egyesült Államok ellenőrzése alatt maradnak, európai bázisokon helyezik el őket, hogy erősítsék a NATO védelmi képességeit és elriasszák az esetleges támadókat. Ezeknek a fegyvereknek a jelenléte a NATO szerint biztosítékként szolgál a katonai szövetség számára, hiszen a B61-es bombák típustól függően akár 50 kilotonnás robbanóerővel is bírhatnak.

Egy augusztus 27-én készült fotón tehát egy német Tornado látható, amelyen egy B61-12-es nukleáris bomba kiképző változata van felfüggesztve. Minderre az Egyesült Államokban zajló Silent Companion 24 tesztelési kampány miatt került sor, amely egyébként sikeresen zárult, és amelyen két német Tornado is részt vett:

A fent említett bomba a B61 család legújabb tagja, amely állítható robbanóerővel rendelkezik, így sokféle harci szituációban bevethető. Az irányított farokkészletnek köszönhetően a B61-12 precízebb csapásmérést tesz lehetővé, ami csökkenti a járulékos károkat, mivel kisebb hozamú csapások is végrehajthatók vele – teszi hozzá a lap a Breaking Defense nyomán. A bombáról korábban mi is írtunk:

Felszerelték a B-2 Spiritet az USA legújabb atombombájával Remélhetőleg sosem fogják élesben bevetni.

A Bulletin of the Atomic Scientists szerint körülbelül 100 B61-3 és B61-4 típusú bomba található hat európai bázison, köztük a német Büchel légibázison. Az elkövetkező években a B61-12 fokozatosan felváltja az összes amerikai bázisú nukleáris fegyvert Európában, ami legalább két évtizeddel meghosszabbítja ezeknek a fegyvereknek az élettartamát.

Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma tavaly megerősítette, hogy a B61-12-t engedélyezték az amerikai légierő B-2 Spirit bombázói számára, míg a NATO kettős képességű repülőgépei, beleértve így tehát a német Tornádót is, továbbra is jogosultak a korábbi B61-3 és B61-4 modellek hordozására. Németország egyébként azt tervezi, hogy a Tornádóit F-35A “Lightning II” vadászgépekre cseréli.


Elektromos autó töltők készletről, már 169 000 Ft-tól a DUNA WATT-tól! Töltsd otthon gyorsan és biztonságosan elektromos autódat 11kW-os, vagy 22kW-os töltőinkkel!
Fedezd fel a Duna Watt és Sunnic töltőinket! Magas minőség, intelligens funkciók, és egyszerű telepítés. Kattints és találd meg a számodra legmegfelelőbb EV töltőt lakossági és üzleti felhasználásra!
Harcra kész ATLAS, a “robottank”
Harcra kész ATLAS, a “robottank”
Az ATLAS Collaborative Combat Variant egy új, legénység nélküli szárazföldi jármű, amely teljesen önállóan elboldogul a csatatéren.
Kezdődik a kolonizáció? – 2026-ban már el is indulhatnak a Csillaghajók a Marsra
Kezdődik a kolonizáció? – 2026-ban már el is indulhatnak a Csillaghajók a Marsra
2026-ban teszt céllal már 8 csillaghajó is elindulhat a Marsra, ha pedig minden jól megy, négy éven belül ezeket már legénységgel végrehajtott küldetések követhetik.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.