Több mint négyezer évvel ezelőtt került hatalomra az a királynő, akit a világ első női vezetőjeként tartanak számon a történészek, legalábbis az első olyan női vezetőként, akiről hivatalos feljegyzések is születtek. A sumér királylistán szereplő Kubaba az ókori Mezopotámia (nagy valószínűséggel) kocsmárosból lett uralkodója után, az elkövetkező évezredekben számos más királynő és császárnő vezetett hosszabb-rövidebb ideig országokat, de az első, a vezetői pozíciót demokratikus szavazáson elnyerő női elnökre egészen 1960-ig kellett várni.
Ceylonban, a mostani Srí Lankán választották meg 1960 júliusában Szirimávó Bandáranájakát miniszterelnökké,
aki 1965-ig tartó szolgálata után még két alkalommal, legutóbb 1994-től 2000-ig töltötte be a tisztséget. Az első női államfő, vagyis egy ország első demokratikusan megválasztott női elnöke, Vigdís Finnbogadóttir volt, aki 1980-tól kezdve összesen 16 évig állt Izland élén. Magyarországon a mai napon választották meg Novák Katalint köztársasági elnökké, ezzel ő lett az első női magyar államfő és az eddigi legfiatalabb köztársasági elnök is.
A kaliforniai ESRI (Environmental Systems Research Institute) földrajzi információs rendszerekkel és térképekkel foglalkozó szoftvercég a március 8-ai nemzetközi nőnap alkalmából térképen mutatta be az 1960-tól napjainkig megválasztott női vezetőket, illetve azokat az országokat, ahol nő került elnöki pozícióba (időnként név nélkül mutatja az adott országot), akiknek száma még mindig elenyésző a férfi elnökök és miniszterelnökök mellett. A Statista februári adatai szerint összesen 63 országban nyerte el a legmagasabb tisztséget női jelölt 1960-tól számítva.
A világ bizonyos részén pedig a nők társadalmi helyzete az elmúlt időkben jelentősen romlott, Afganisztánban az uralmat átvevő tálibok egyelőre nem biztosítottak lehetőséget a középiskolás lányoknak a tanulásra, bár az ígéretek szerint a március 23-án kezdődő tanítási időszak során már visszatérhetnek a szegregált osztályokba ők is. Az országban a parlament 69 tagja volt nő a tálib hatalomátvétel előtt, de nagy részük azóta külföldre menekült.
(Fotó: Getty Images/Bettmann)