Térképen a világ eddigi összes demokratikusan megválasztott női vezetője

2022 / 03 / 10 / Bobák Zsófia
Térképen a világ eddigi összes demokratikusan megválasztott női vezetője
A világ első demokratikus szavazással megválasztott női miniszterelnökétől, az 1960-ban Ceylonban hatalomra kerülő Szirimávó Bandáranájakától napjainkig mutatja be az ESRI a világ, még mindig elenyésző számú, női vezetőjét, illetve azokat az országokat, ahol női vezetőket választottak.

Több mint négyezer évvel ezelőtt került hatalomra az a királynő, akit a világ első női vezetőjeként tartanak számon a történészek, legalábbis az első olyan női vezetőként, akiről hivatalos feljegyzések is születtek. A sumér királylistán szereplő Kubaba az ókori Mezopotámia (nagy valószínűséggel) kocsmárosból lett uralkodója után, az elkövetkező évezredekben számos más királynő és császárnő vezetett hosszabb-rövidebb ideig országokat, de az első, a vezetői pozíciót demokratikus szavazáson elnyerő női elnökre egészen 1960-ig kellett várni.

Ceylonban, a mostani Srí Lankán választották meg 1960 júliusában Szirimávó Bandáranájakát miniszterelnökké,

aki 1965-ig tartó szolgálata után még két alkalommal, legutóbb 1994-től 2000-ig töltötte be a tisztséget. Az első női államfő, vagyis egy ország első demokratikusan megválasztott női elnöke, Vigdís Finnbogadóttir volt, aki 1980-tól kezdve összesen 16 évig állt Izland élén. Magyarországon a mai napon választották meg Novák Katalint köztársasági elnökké, ezzel ő lett az első női magyar államfő és az eddigi legfiatalabb köztársasági elnök is.

A kaliforniai ESRI (Environmental Systems Research Institute) földrajzi információs rendszerekkel és térképekkel foglalkozó szoftvercég a március 8-ai nemzetközi nőnap alkalmából térképen mutatta be az 1960-tól napjainkig megválasztott női vezetőket, illetve azokat az országokat, ahol nő került elnöki pozícióba (időnként név nélkül mutatja az adott országot), akiknek száma még mindig elenyésző a férfi elnökök és miniszterelnökök mellett. A Statista februári adatai szerint összesen 63 országban nyerte el a legmagasabb tisztséget női jelölt 1960-tól számítva.

A világ bizonyos részén pedig a nők társadalmi helyzete az elmúlt időkben jelentősen romlott, Afganisztánban az uralmat átvevő tálibok egyelőre nem biztosítottak lehetőséget a középiskolás lányoknak a tanulásra, bár az ígéretek szerint a március 23-án kezdődő tanítási időszak során már visszatérhetnek a szegregált osztályokba ők is. Az országban a parlament 69 tagja volt nő a tálib hatalomátvétel előtt, de nagy részük azóta külföldre menekült.

(Fotó: Getty Images/Bettmann)

Ha nincs Instagram, ma valószínűleg nem ülök itt A Vodafone a nemzetközi nőnap alkalmából olyan hazai nőket díjazott, akik nem csak sikerrel vették a digitalizáció kihívásait, de egyenesen utat mutatnak abban, hogyan lehet az új lehetőségeket a növekedés szolgálatába állítani.


Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Tényleg rémes hatása van az azték halálsípnak az emberi agyra
Az agyi szkennelés szerint kifejezetten kísérteties hatással van a síp az emberi agyra, ami a leginkább az uncanny valley jelenségre hasonlít.
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
A súlyos covid-fertőzés hatására elkezdtek visszahúzódni a rákos daganatok
Meglepő, de a covid-fertőzés során kialakult immunválasz igen ígéretes lehet a rákkutatásban: a súlyos fertőzés hatására ugyanis elkezdtek visszahúzódni a legmakacsabb daganatok is.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.