Teszt közben felrobbant a SpaceX rakétája

2019 / 11 / 22 / Felkai Ádám
Teszt közben felrobbant a SpaceX rakétája
Nem ez lesz Elon Musk kedvenc hete. Nem csak betört a törhetetlen ablak a Tesla Cybertruck bemutatóján, de tegnapelőtt még a Starship Mk1 prototípusa is felrobbant.

A LabPadre, a Youtube csatorna, amely élőben közvetítette a kilövést a texasi Boca Chica tesztterületről megörökítette a balesetet. A következő-generációs újrahasználható rakéta aközben robbant fel november 20-án, hogy folyékony oxigénnel töltötték fel egy nyomás teszthez. Szerencsére senki sem sérült meg.

Tervek

A SpaceX tervei szerint a Starship kettő az egyben űrjármű lenne. Egyrészt egy újrahasznosítható kilövési rendszernek a második fokozataként működne (az első fokozat a Super Heavy), illetve önálló űrhajóként is helyt állhatna.

Úgy tervezték, hogy rakományt és embert egyaránt képes legyen távoli helyszínekre: Föld körüli pályára, Holdra és a Marsra szállítani. Mivel a logisztikai költségek lecsökkennének, több cég is lát fantáziát a SpaceX-ben. Az űrhotelek építésében, sőt Elon Musk tervei szerint a Mars kolonizálásban is kulcsszerepet játszana a technológia.

Az Mk1

A SpaceX most tesztelt változata, az Mk1-es prototípus 50 méter magas állóhelyzetben, és 100 utas szállítására képes. A Gizmodó kérdésére a SpaceX elmondta, hogy a teszt lényege amúgy is az volt, hogy a nyomást a maximumig fokozzák, tehát valamelyest számítottak ilyesféle végkifejletre. Viszont örülnek, hogy nem történt személyi sérülés, valamint ez nem veti vissza komolyabban a programot sem.

Arról viszont már nem szóltak, hogy ez jelent-e bármi késedelmet a tervekben, és továbbra is tudják-e tartani a 2022-es dátumot, amikor is rakományt szállítanának a Holdra. Egyébként a NASA épp most kötött szerződést a SpaceX-szel, hogy segítsenek az űrhivatal Artemis programjában, amely 2024-ben ismét embert juttatna a Holdra.

Mit szól Elon?

Elon Musk a Twitteren azt írta, hogy ezzel az Mk1 prototípusnak vége, és ezt amúgy sem szánták volna repülésre. Most teljes erővel az Mk3-ra koncentrálnak, amely ténylegesen a Föld körül repülhet majd.

(Kép: SpaceX, forrás: Gizmodo)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.