A lány azt ígérte a nézőknek, hogy megmutatja nekik, hogyan lehet hosszabb a szempillájuk, de elég gyorsan témát váltott, és elkezdett arról beszélni, hogy Kínában internáló táborokba gyűjtik a muszlimokat, akiket elrabolnak, megerőszakolnak, meggyilkolnak. "Ez egy újabb holokauszt, de senki sem beszél róla" - zárja a mondanivalóját a New Jersey-i középiskolás, mielőtt visszatér a szempillák rejtelmeire.
@ferozaaziz Why won’t anyone talk about this??? #fyp #foryoupage #foryou #4u #muslim
Bár a videó jelenleg elérhető a TikTokon, a Washington Post szerint azt néhány órával a posztolása után letiltották, Aziz fiókját pedig felfüggesztették. Ez sokaknak gyanús lett, hiszen a TikTok tulajdonosa egy pekingi székhelyű cég, a ByteDance.
A TikTok képviselője, Eric Han később a Washington Postnak úgy nyilatkozott, hogy a videómegosztó nem moderál tartalmakat politikai alapon, Aziz fiókját pedig egy korábbi videója miatt függesztették fel, amiben megjelent Oszama Bin Laden. A cég képviselői később hozzátették, hogy Aziz fiókja egy korábban kitiltott telefonszámmal volt összekapcsolva, így a lány más számról regisztrálhat az alkalmazásba.
A maximum egyperces videók posztolását lehetővé tevő TikTok 2017-ben kezdte meg a terjeszkedést Kínán kívül, és rövid időn belül annyira népszerű lett (elsősorban a fiatalok körében), hogy jelenleg már több mint 500 millió felhasználója van világszerte. A Washington Post szerint ugyanakkor az alkalmazásra a technológiai szakértők és a törvényalkotók is erős szkepticizmussal tekintenek, korábbi alkalmazottak pedig azt nyilatkozták nekik, hogy olyan tartalmakat is el kellett távolítaniuk, amik máshol még simán átmentek volna.
Aziz azután tette közzé a felvételt a videómegosztón, hogy a The New York Times megírta, hogyan tart fogva a kínai állam több mint kétmillió - jellemzően az ujgur muszlim kisebbséghez tartozó - embert az ország távoli pontján létesített internáló táborokban. A lap 403, a kínai kommunista párttól származó titkos dokumentum alapján számolt be részletesen róla, hogyan működnek az elkülönítő táborok. A kínai külügyminisztérium szóvivője, Geng Shuang nem tagadta a dokumentumok hitelességét, de szerinte az újság munkatársai szándékosan félreértelmezték azokat, és az internáló táborok kizárólag a terrorizmus és a szélsőséges eszmék visszaszorítását szolgálják.
Aziz fiókjának letiltása azért is különösen érzékeny téma, mert az utóbbi időben a kínai hatalom nem először keveredik cenzúrabortányba: tavaly a kínai közösségi oldalon, a Weibón tiltottak be egy betűt, mert az alkalmas lett volna az emberek nemtetszésének a kifejezésére, áprilisban a Leicának kellett bocsánatot kérnie egy reklám miatt, amiben megjelentek a Tienanmen téri események, októberben pedig Darryl Moreynak, a Houston Rockets NBA-csapat menedzserének kellett visszavonnia a hongkongi tüntetőket támogató Twitter-bejegyzését, miután a kínai kormány megkérte a kosárlabdacsapatot, hogy bocsássák el Moreyt.
(Forrás: The Washington Post)