Tiszta energia csirketollból

2023 / 10 / 21 / Felkai Ádám
Tiszta energia csirketollból
Miként csatlakoznak tollas barátaink a klímasemlegesség jegyében vívott küzdelemhez? A tollaikkal – ebből ugyanis környezetbarát módon lehet féligáteresztő hártyát gyártani.

A keratin fehérjét a madártollakból vonják ki, majd apró amiloid rostokká alakítják – ezzel a módszerrel pedig a tudósok felváltották az üzemanyagcella membránjaiban hagyományosan használt mérgező és rákkeltő anyagokat. A csirketollból nyert keratin membrán ugyanis elősegíti a hatékony vízhasítást, így ígéretes megoldást jelent az elektrolízissel történő hidrogéntermeléshez.

Ráadásul mindez nemcsak a CO2 és a mérgező gázok kibocsátását eliminálja, hanem egy olyan anyagot is felhasznál, amely egyébként hozzájárulna a környezetszennyezéshez.

Az ETH Zürich és a szingapúri Nanyang Technological University kutatói új módszert fejlesztettek ki hidrogén üzemanyagcella membránok létrehozására csirke toll-hulladék felhasználásával, a hagyományos membrángyártással kapcsolatos környezetvédelmi problémák megoldására. Ezek a membránok a hidrogén-üzemanyagcellák kulcsfontosságú alkotóelemei, amelyek féligáteresztő tulajdonságuknak köszönhetően segítenek az áramtermelésben. A hagyományos membránok esetében azonban mérgező és rákkeltő "örök vegyszereket" alkalmaznak, ami magas költségekhez és környezeti károkhoz vezet.

A frissen kidolgozott eljárás lényege tehát a keratin – ez, a többek közt csirketollban található fehérje (egyébként például az emberi körömben is ez található). A keratint környezetbarát eljárással apró szálakká, úgynevezett amiloid rostokká alakítják, és ezek a keratinszálak helyettesítik az üzemanyagcella membránjaiban található mérgező összetevőket, fenntartható alternatívát kínálva.

Mivel pedig évente hozzávetőleg 40 millió tonna csirketollat égetnek el, ami CO2 és veszélyes gázok, például kén-dioxid kibocsátással jár, így ezen hulladék újrahasznosításával a kutatók két legyet ütnek egy csapásra, vagy a szólás angol megfelelőjének ehelyütt kifejezetten passzoló tükörfordításával: egy kővel két madarat – pontosabban hármat. Egyrészt ugyanis csökkentik az említett kibocsátást, másrészt káros anyagokat váltanak ki, harmadrészt pedig lehetővé teszik a relatíve zöld (ez azért a hidrogén előállításán is múlik egyebek mellett) elektrolízisen alapuló energiatermelést.

Az elektrolízis egy olyan kémiai folyamat, amely a vegyületeket alkotóelemekre vagy ionokra bontja. Ez azt jelenti, hogy a pozitív ionok a negatív elektródhoz (katódhoz), a negatív ionok pedig a pozitív elektródhoz (anód) vándorolnak. A hagyományos elektrolízis gyakran savak hozzáadását igényli a vezetőképesség fokozása érdekében, de mivel az újonnan kifejlesztett keratin membrán protonáteresztő, így még a tiszta vízben is hatékony vízhasítást tesz lehetővé anélkül, hogy további vegyszerekre lenne szükség.

A kutatók most a keratin membrán stabilitását és tartósságát tesztelik, valamint közös szabadalmi kérelmet nyújtottak be. Ezen felül aktívan keresik az együttműködést nagyvállalatokkal és befektetőkkel, hogy a technológiát kereskedelmi forgalomba hozzák.

(Kép: Pixabay/Danganhfoto)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.