Ukrajna kiemelkedő népszerűsége persze nem annak köszönhető, hogy mindenkinek most jutott eszébe felkeresni a kelet-európai országot, hanem hogy a felhasználók így igyekeznek pénzadományokat eljuttatni az ország nehéz helyzetbe került lakosaihoz. Hogy a kezdeményezés kitől indult, nehéz lenne megmondani, de a legtöbb erről szóló cikk egy március 3-i Twitter-posztot említ, amelynek a szerzője megosztotta a világgal egy kijevi lakástulajdonosnak írt üzenetét.
"Heló, Maria! A feleségem és én lefoglaltuk az ingatlanodat egy hétre - de természetesen nem fogunk menni. Csak azért csináltuk, hogy kapj valamennyi pénzt. Bárcsak tehetnénk ennél többet is, hogy segítsünk neked és Kijev lakosainak" - írta a Mario néven bemutatkozó férfi, aki nem sokkal később kapott is egy üzenetet a szállás tulajdonosától, aki nagyon hálás volt a kreatív adományért.
HOW TO HELP - just booked a Kiev AirBnb for 1 week, simply as a means of getting money directly into the hands of Kiev residents. It's really cheap and can make a small difference right now. Please share this idea #Ukraine #Russia #StopWarInUkraine #StopPutinNOW #UkraineRussiaWar pic.twitter.com/7yQDLYRkph
— DiMaggio.eth (@DimaggioEth) March 3, 2022
Az ötlet sokaknak megtetszett, a gyorsan népszerűvé váló, jelenleg már 2,8 ezer lájknál járó tweet alatt mások is sorra jelezték, hogy hasonlóan cselekedtek, és hosszabb-rövidebb időre lefoglaltak egy kiadó lakást valamelyik ukrán településen. Az NPR kérdésére az Airbnb elárulta, hogy múlt szerdán és csütörtökön összesen 61 ezer vendégéjszakát regisztráltak Ukrajnában, ami mintegy kétmillió dollár értékű foglalást jelent. A szállásmegosztó szolgáltatás gyorsan reagált az alulról szerveződő kezdeményezésre, és bejelentették, hogy az ukrajnai foglalásoknál nem számítják fel az általában 3 és 15 százalék között mozgó tranzakciós díjat, így a pénz teljesen egészében a kiadó lakások tulajdonosaihoz kerül.
Természetesen felvetődött, hogy az Airbnb-lakások tulajdonosai talán nem tartoznak a legrászorultabb csoportba, de a lap által megszólaltatott egyik érintett elmondása alapján az adományokat igyekeznek arra felhasználni, amire eredetileg szánták őket. Katerina Martyuseva harminc lakást felügyel a fővárosban, amelyek tulajdonosai külföldön élnek és többnyire nem is ukrán állampolgárok, ugyanakkor mivel ők is értik, hogy a pénz adományként érkezik, ezért nem is tartanak rá igényt ebben a helyzetben. A nő a beérkezett összeget ehelyett arra fordítja, hogy a békeidőben neki dolgozó, hatfős személyzet továbbra is kapjon fizetést, emellett az idősebb szomszédokat is igyekeznek támogatni élelmiszerek és közlekedés terén, amiknek az ára rendkívül megemelkedett Ukrajnában. Martyuseva hozzátette, hogy az anyagi támogatás mellett az is sokat jelent nekik, hogy az adományokhoz írt üzeneteknek köszönhetően sokkal kézzelfoghatóbban érzik, hogy mennyien támogatják őket, ami nagyon jól esik nekik ezekben a nehéz időkben.
Az Airbnb más módon is igyekszik segíteni az ukrán embereknek, ugyanis múlt hétfőn bejelentették, hogy százezer embernek fognak ingyenesen szállást biztosítani, akik a háború elől kénytelenek voltak külföldre menekülni. Az Airbnb honlapján magyarul is elérhető űrlap kitöltésével bárki felajánlhatja a lakását ilyen célra, emellett pénzbeli adománnyal is támogathatja a menekültek elszállásolását az Airbnb-n keresztül. A felajánlott szállásokat nem közvetlenül az Airbnb-n lehet elérni, hanem a cég nonprofit partnerszervezetei osztják el őket a rászorulók között, az Airbnb pedig egymillió dolláros felelősségbiztosítással és kárvédelmi szerződéssel garantálja a tulajdonosoknak, hogy nem éri őket anyagi kár, ha felajánlják az ingatlanjukat.
Az ukrajnai menekülteknek természetesen az Airbnb mellett is számtalan szervezet igyekszik segíteni, akik a pénzadományok mellett sokszor természetbeni adományokat is várnak az adakozóktól. A segítséget nyújtó szervezetekről korábban a magyar Forbes közölt egy részletes gyűjtést, ami ide kattintva érhető el.
(Borítókép: Laurent Van der Stockt for Le Monde/Getty Images)