Így fest egy súlyos károkat okozó tornádó lenyomata műholdról

2020 / 04 / 18 / Perei Dóra
Így fest egy súlyos károkat okozó tornádó lenyomata műholdról
Húsvétkor több erőteljes tornádó is végigsöpört az USA-ban, és mivel az általuk lecsupaszított sávban a talaj jobban felmelegszik, így ezt is be lehetett mérni a műhold műszer segítségével.

Az Earth Observatory közleménye szerint 2020. április közepén az Amerikai Egyesült Államok keleti-déli régiójában, Texastól Virginia államig nagy területre vonatkozóan tornádóveszélyre jelző figyelmeztetést adtak ki. Az eset súlyosságát alátámasztja, hogy csak Mississippi államban több tucat tornádó kialakult, a pusztítások pedig országos szinten harmincnyolc halálos áldozatot követeltek. Az április tizenkettedikén felbukkant légköri képződmények helye műholdról is tökéletesen beazonosítható volt: a forgószél fákat csavart ki, és mindent letarolt, ami az útjába került.

Az USA területén húsvét vasárnap és hétfőn összesen százhuszonhárom tornádót regisztráltak.

A fenti kép esetén a szélörvény egy száztizenkét kilométeres sávot hagyott maga után, miközben átszelte Jefferson Davis és Clarke megye területét. Az első felvétel a növényzeten ejtett sebeket, míg a második a növénytakaró hiánya okozta talajhőmérsékletet mutatja.

Ez azért lehetséges, mert a csupasz föld a besugárzás hatására magasabb hőmérsékletű lesz a növényzettel borított talajhoz képest. Az előzetes becslések alapján ez a tornádó a Módosított Fujita skála szerint EF4-es besorolású, ami a második legerősebb kategóriába tartozó tornádót jelenti, a mérések szerint kétszázhetvenhárom km/h maximális szélsebességgel járt.

Más államokban sem rózsásabb a helyzet, valahol ugyanis a forgószél egy  komplett házat felkapott, majd alapjáról leemelve átpenderítette az útra. A tornádók többsége egyébként egy nagy kiterjedésű, hosszan elnyúló, sorba rendeződött viharrendszerhez köthetően alakultak ki. Noha a műholdfelvételeken több tornádó megmutatkozott, a legfeltűnőbb sáv mégis ezután maradt hátra. A felvételt április tizennegyedikén rögzítette az Aqua műhold MODIS nevű műszere.

(Fotó: Needpix, NASA Earth Observatory)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.