Egy izraeli startup, a FireDome létrehozta azonos nevű rendszerét, ami potenciálisan újfajta, automatizált védelmi megoldást nyújt a pusztító tűzvészek ellen, pontosabban megakadályozza a tűz kialakulását és továbbterjedését egy-egy behatárolt területen belül - mintha csak egy láthatatlan védőburok venné körbe az adott helyszínt. Ha a rendszer neve ismerősnek hangzik az nem véletlen, a FireDome, azaz Tűzkupola ugyanis az Iron Dome-tól (Vaskupola) örökölt bizonyos működési részleteket.
Míg a Vaskupola a rakétatámadások ellen védi Izraelt, azáltal, hogy gyorsan és hatékonyan likvidálja az ellenséges rakétákat, addig a Tűzkupola ugyanezt teszi, csak a tűz támadásával szemben, vagyis lövedékekkel iktatja ki az arra szálló parazsat és fellángoló kisebb tüzeket, mielőtt azok még nagyobb gondot okozhatának. A módszer egy kamerás megfigyelőrendszeren alapul, ami számítógéphez csatlakoztatva detektálja a környezetében történő eseményeket, és figyeli a tüzek megjelenését, majd baj esetén akcióba lendül, és a célpontot precízen bemérve ráküldi a tűz elleni anyagot, ami megakadályozza a nagyobb lángok kialakulását. A rendszer a szálló parázs ellen is hatásos, mivel a tűzgátlót tartalmazó lövedékek még földetérés előtt kinyílnak, és szélesebb körben szétszórják a bennük található szert. A Kupola első verziója a tervek szerint körülbelül fél kilométeres körzetben tud védelmet biztosítani, de később érkezhet a másfél kilométeres körzetben védő változat. A lövedékek egy-egy gócpontot is fel tudnak majd számolni, tekintve, hogy egyszerre 45 liternyi anyagot magukkal szállíthatnak.
A FireDome ötlete Gadi Benjaminitól és alapítótársától, Adi Naor Pomerantztól származik - Benjamini több éven át szolgált az Izraeli Védelmi Erőknél, ahol többek között a Hamasz által foglyul ejtett túszok kiszabadításán is dolgozott a TechCrunch beszámolója szerint. A Vaskupola nyilvánvaló inspirációt jelentett a tűz elleni rendszer fejlesztéséhez, a Tűzkupolát is egy biztonságot nyújtó menedékként képzelik el a tervezői.
A rendszer a hatékonyság fokozásának érdekében kettős védelmi vonalat hoz létre
- először körbeveszi a megvédeni kívánt területet az égésgátló anyaggal, ami heteken át aktív marad, majd a parázs/lángok esetleges megjelenésekor pontosan célozva csírájában elfojtja a tűz terjedését. A kapszulák szenzorokkal is fel vannak szerelve, amelyek lehetővé teszik a hatékony bevetést. A FireDome a leírás szerint emellett környezetbarát, mivel (előbb-utóbb) lebomló, a környezetre nem káros anyagot használ a tűz ellen.
A Tűzkupola lehet, hogy a hatalmas, mindent felemésztő tűzvészeket teljes egészében nem képes megakadályozni, de egy-egy épületet, birtokot hatásosan védhet, és ezzel valamennyire a futótüzek terjedésének is útjába állhat. A rendszer még fejlesztés alatt áll, de már múlt decemberben bemutatták a nagyközönségnek, és a cég vezetőinek elmondása szerint akár idén, vagy a jövő évi erdőtűzszezonban szolgálatba állíthatják a Kupolát.
(Fotó: FireDome, CharlVera/Pixabay)