Pár napja jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériuma, hogy a Covid-gyanús betegek diagnosztikájának meggyorsítása és a betegutak racionalizálása érdekében antigén gyorsteszttel szerelnek fel minden mentőautót. Az antigén alapú gyorstesztek kiválasztásában a Nemzeti Népegészségügyi Központnak a PCR-tesztekkel (ez a szokott orr- és garatüregi teszt) összehasonlító klinikai vizsgálata segített. A cél az volt, hogy az a gyorsteszt kerüljön kiválasztásra, amely eredményei a leginkább megközelítik a megbízható PCR tesztek eredményeit. Mint az EMMI írja: "A kiválasztott teszteknek nagyon jó, 99-100 % között van a specifitásuk, ami azt jelenti, hogy pozitív eredmény esetén ez elfogadható diagnózisnak."
A teszt 15 perc alatt eredményt mutat, és az OMSZ a kórházi ellátásra szoruló betegeknél fogja alkalmazni. Ennek köszönhetően rövidül a betegút, mivel a mentő így egyből a kijelölt ellátóhelyre szállítja a pácienst, és ezzel együtt a középsúlyos és súlyos pozitív betegek gyógyításának megkezdése is napokkal lerövidül. A gyorsteszt által negatívnak mutatott, de ettől még Covid-gyanús betegek pedig továbbra is a koronavírus-fertőzésre gyanús betegek ellátására kijelölt intézményekbe kerülnek, ahol elvégzik rajtuk a PCR-tesztet.
Tegnap pedig Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője, az InfoRádiónak elmondta, ha a most megkapott 30 ezer darab tesztet a 750 mentőegység elhasználja, akkor lesz utánpótlás. Az antigén alapú gyorstesztet a mentők múlt hét óta használják. A mintavétel amúgy a PCR-teszthez hasonlóan garatból történik, ezután a mintát egy speciális oldatban elvegyítik, majd ebből cseppentenek rá a tesztcsíkra. Az eredmény 15 perc alatt meg is születik. Győrfi is hangsúlyozta, hogy a tesztnek „nagyon jó” a specifitása, tehát pozitív eredmény esetén 95 százalék a valószínűsége, hogy a tesztalany valóban fertőzött.
(Kép: Wikipedia Commons/Solymári)