Az Antarktiszon először február 6-án mértek új csúcshőmérsékletet, 18,3 Celsius-fokot, de három nappal később még ezt is messze sikerült felülmúlnia az időjárásnak: február 9-én 20,75 Celsius-foknál állt meg a hőmérő higanyszála a Seymour-szigeten. Összehasonlításképpen: ugyanezen a napon Los Angelesben 16, Athénban 12 Celsius-fok volt a legmelegebb hőmérséklet.
(Tegyük hozzá, hogy ezeket az értékeket a Graham-föld északi részén (egész pontosan az Esperanza bázison valamint a Marambio bázison) mérték, ami az Antarktisz Dél-Amerikához legközelebb eső csücske. A déli-sarkon még a legmelegebb napon is -22 Celsius-fok volt a maximum hőmérséklet a TimeandDate adatai szerint.)
A szokatlanul enyhe időjárás nem is maradt következmények nélkül, ahogy az a NASA Earth Observatory Landsat-8 földfigyelő műholdjának képein is jól látszik. Az űrügynökség két fotót tett közzé a Graham-föld mellett fekvő Eagle-szigetről, amelyek készítése között alig több, mint egy hét telt el. Az első, február 5-én készült képen még az egész szigetet jég borítja, míg a második, február 13-i képen az látható, hogy a jég jelentős része elolvadt, és tavakat hozott létre a sziget közepén. Mindeközben a jég alól előbukkant a kopár föld, felfedve, hogy milyen sors vár az Antarktiszra, ha a felmelegedés tovább folytatódik.
A massachusettsi Nichols College gleccserkutatója, Mauri Pelto a NASA-nak elmondta, hogy a sziget néhány nap alatt a teljes jégterület 20%-át veszítette el, összesen mintegy 1,5 négyzetkilométernyi jég olvadt el. Az ilyen olvadási események Kanadában és Grönlandon is megfigyelhetők, az Antarktiszon viszont nem jellemzőek.
Az Antarktisz olvadása a klímaváltozás egyik legfenyegetőbb következménye. Szakértők szerint ha a folyamatot nem sikerül megállítani, a megolvadt jég az évszázad végéig akár 58 centiméterrel is megemelheti a világtengerek szintjét, ami összességében 1,5 méteres tengerszitemelkedést is jelenthetne. Ahogy korábban írtunk róla, ez akár már néhány évtizeden belül is visszafordíthatatlan következményekkel járna. A tengerszint-emelkedés több szigetországnak a puszta létét is veszélyezteti, de a pesszimista jóslatok szerint 2050-re Miami Beach és a Golden Gate híd is víz alá kerülhet.
És ez még mindig nem a legrosszabb forgatókönyv. Egy nemzetközi kutatócsapat alig néhány hete állt elő egy több évig tartó vizsgálat eredményeivel, amelyben megállapították, hogy az antarktiszi Thwaites-gleccser a felszín alatt sokkal gyorsabban olvad, mint gondolták, évente mintegy 34 milliárd tonna jeget veszítve. A tanulmány szerint ha a végítélet gleccserének nevezett jégtömeg elolvad, az a következő néhány száz évben akár három méterrel is megemelheti a tengerszintet, ebben az esetben pedig New Yorktól Londonig a világ számos nagyvárosa is víz alá kerülne.
(Forrás: Livescience, Borítókép: Pixabay)