A marsi házak építését szokatlan rituálé előzhetné meg az asztronauták részéről: kardió, némi vérontás, végül levezetésként egy kis sírás-rívással megspékelt pisi-parti. Legalábbis valami ilyesmi kép kezd el felsejleni egy új kutatásból, amely idegen égitesten hozna létre a helyben található erőforrások felhasználásával építőanyagot, amely még a Földön használt betonnál is keményebb lenne. Maga az alapelv, tehát a helyszíni erőforrások hasznosítása – in-situ resource utilization/ISRU – jellemzően a marsi talajra és kőzetekre, valamint az esetleges vízkészletekre fókuszál, és azért van egyáltalán szükség ilyen irányú kutatásokra, mert egyetlen téglának a vörös bolygóra történő eljuttatása körülbelül 2 millió dollárba kerül. A Mars készleteinek felhasználását ennek megfelelően már több szempontból is vizsgálták, a Manchesteri Egyetem mostani kutatásának az újdonsága azonban, hogy figyelembe vesz egy olyan erőforrást amely bár rendelkezésre fog állni, de eddig mégis elsikkadt – ez pedig maga az űrhajós.
A kutatók a tanulmányban egy olyan építőanyagot írnak le, ami nem is igényelne túl sok összetevőt: elő lehet állítani a Mars (vagy akár a Hold) felszínén található porból, emberi vérből, izzadtságból, könnyből és vizeletből. A vizelet egyébként nagyon fontos, amolyan utolsó ecsetvonás a szuper strapabíró anyag esetén, amely teljesen megfelelne minden szempontnak, hogy a Földön kívül építkezésre használják. A kutatók ugyanis arra jutottak, hogy a humán szérumalbumin nevű fehérje, amely a vérben (de nem csak ott) található meg az emberi szervezetben, remek kötőanyagnak bizonyul, mivel ha marsi porral keverik el, akkor a betonnál is erősebb lesz. Az így keletkezett anyagnak már neve is van: az AstroCrete nyomáserősség tekintetében körülbelül a földi beton tartományában helyezkedik el. Itt jön képbe azonban a karbamid (vagy urea), amely a vizeletben, az izzadtságban, valamint a könnyekben található meg, és amely a szóban forgó anyag erősségét további 300 százalékkal fokozza – vagyis az így nyert AstroCrete még a földi betonnál is jóval erősebb lesz.
A kutatók számítása alapján egy hat fős legénység egy két éves marsi küldetés leforgása alatt körülbelül 500 kg-nyi szuper erős AtroCrete-t hozhatna létre, ami azt jelenti, hogy minden űrhajós akkora térfogattal növelhetné a lakhelyet, ami rajta kívül még egy asztronauta elszállásolására lenne elég – vagyis minden egyes misszióval megduplázhatóvá válna a lakhely mérete. Egyébként a módszer annyiban nem új, hogy a történelem folyamán már használtak fel állati vért a habarcs megerősítésére.
(Kép: balról jobbra: holdi és marsi biokompozit anyag, forrás: Manchesteri Egyetem)