Üvegházhatású gázt vonnak ki az óceánból, hogy az még több szén-dioxidot tudjon megkötni

2023 / 05 / 05 / Bodnár Barna
Üvegházhatású gázt vonnak ki az óceánból, hogy az még több szén-dioxidot tudjon megkötni
A fosszilis tüzelőanyag-ipari óriások és a nagy technológiai cégek is támogatják azt az új, nagyratörő ötletet, hogy a Csendes-óceánból szén-dioxidot vonjanak ki a klímaváltozás elleni küzdelem jegyében. A DOC (Direct Ocean Capture, vagyis "közvetlen óceáni szén-dioxid-leválasztás") nevű, még kialakulóban lévő technológiának azonban még hosszú utat kell bejárnia, hogy bebizonyítsa, működik - és hogy nem okoz újabb problémákat.

A Captura nevű cég elképzelése szerint a szén-dioxid kiszűrése a tengervízből lehetővé teszi, hogy az óceánok nagyobb mennyiséget kössenek meg az üvegházhatású gázból, ezzel megelőzve, hogy az a légkörbe kerüljön, tovább melegítve bolygónk klímáját. A Föld óceánjai az ipari forradalom óta az ember által kibocsátott üvegházhatású gázok közel egyharmadát kötötték meg, a segítség nélkül az éghajlatváltozás gyorsabb, a klímaválság pedig még a mostaninál is jelentősen rosszabb lenne.

A 2021-ben alapított Captura technológiája a Henry-törvénynek nevezett elven alapul. Ez az a jelenség, amely miatt az aluminium italos dobozok is összenyomhatóak, miután kinyitunk például egy dobozos sört vagy üdítőt. A szén-dioxid oda áramlik, ahol alacsonyabb koncentrációban van jelen, onnan, ahol nagyobb mennyiségben van jelen a gáz, így áll be az egyensúly. Ezért, ahogy a fosszilis tüzelőanyagok megemelték a szén-dioxid koncentrációját a légkörben, az óceánok egyre többet "szívtak fel" az üvegházhatású gázból.

A DOC eljárás ezt a folyamatot kívánja felgyorsítani, úgy, hogy először óceánvizet vezetnek az úgynevezett DOC-üzembe, ahol a víz körülbelül fél százalékát elektrodialízisnek vetik alá. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vizet elektromossággal kezelik, hogy a molekulák savakká és bázisokká rendeződjenek át. Amikor a savat hozzáadják a maradék tengervízhez, az reakcióba lép a szénnel, így szén-dioxidot szabadít fel. Ezután a felfogott gázt vagy tárolják, vagy értékesítik. A savas víz - ami történetesen az éghajlatváltozás egyik tünete is - nagyon rossz hatással van a tengeri élővilágra, ezért a Captura bázist ad a vízhez, mielőtt visszaengedné az óceánba. Így a víz szén-dioxidban szegénnyé válik, aminek köszönhetően még több gázt tud kivonni a légkörből.


A Captura DOC-rendszere a cég Pasadena-i laboratórumában (Fotó: Captura)

A Captura tavaly augusztusban indította el első kísérleti projektjét a kaliforniai Newport Beachen. Azóta egy újabb, százszor nagyobb telepet mutatott be a Los Angeles-i kikötőben található AltaSea nevű kutatási létesítményen belül, ahol évente körülbelül 100 tonna szén-dioxidot tudnak majd kivonni az óceánból, ami a globális klímahelyzet kontextusában rendkívül kicsi, körülbelül 22 személyautó által egy év alatt kibocsátott szén-dioxid mennyiség.

Egyes természetvédelmi csoportok már most aggodalmuknak adtak hangot a technológiával kapcsolatban. Shaye Wolf, a Center for Biological Diversity (Központ a Biológiai Sokféleségért) éghajlati tudományos igazgatója azt mondta,

kérdés, hogy a Captura vízszűrői képesek-e a planktonokat is megszűrni, amelyek a teljes tengeri táplálékhálózat alapját alkotják, vagyis sok más állat élete függ a mikroszkopikus organizmusoktól,

így komoly probléma lenne, ha az eljárás során ezeket az élőlényeket is kiszűrnék az óceánból. Emellett aggályok merülnek fel azzal kapcsolatban is, hogy a folyamat eredményeképpen az ipari tevékenység és a zajszennyezés tovább fokozódik a már amúgy is terhelt tengeri ökoszisztémák közelében.

Az, hogy mi történik a Captura által a Los Angeles-i kikötőben felfogott szén-dioxiddal, egyelőre nem tisztázott. A cég ügyvezetője szerint egyelőre más vállalatoknak adják el a gázt, hogy kereskedelmi termékek, például beton vagy szénszálak összetevőjeként használják fel, hosszabb távon pedig kereskedelmi DOC-üzemeket építenének a már használaton kívüli tengeri olaj- és gázfúró platformokon, ahol a gázt a tengerfenék alá szivattyúznák, hogy tartósan megkössék. A környezetvédőket éppen ez aggasztja, hiszen az olajfúrótornyok esetében is rendkívül gyakoriak a szivárgások, robbanások, és a szén-dioxid magas nyomáson történő pumpálása is könnyen hasonló balesetekhez vezethet.

(A borítókép a Caltech illusztrációja)


Brazíliában már a cápákban is van kokain
Brazíliában már a cápákban is van kokain
Ez az első eset, hogy szabadon élő cápákban sikerült kimutatni a kokain maradványanyagait – súlyosbítja a helyzetet, hogy az összes vizsgált állatban megtalálták a kábítószer nyomait.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.