Feltalálói szerint a Bajkál-GVD a legnagyobb víz alatti űrtávcsöve, és a "Jégkocka" (Ice Cube) - egy, az Antarktiszon épített neutrínóteleszkóp - méltó kihívója. Utóbbit 2010-ben telepítették, az eszköz szenzorai mérik az űrbéli neutrínók nyomait, ami által a tudósok információkat nyerhetnek a távoli galaxisokról. A Bajkál-GVD csapata, ami orosz, német, cseh, lengyel és szlovák kutatókból áll, egy négyszögletű lyukat vájtak a tó felszínére, melyen keresztül leengedték a teleszkópot, hogy az megkezdhesse küldetését. A neutrínók megfigyelésére használható teleszkópokat nem véletlenül helyezik tiszta, jéghideg vízbe, ugyanis az esély ebben a közegben a legnagyobb arra, hogy kimutassák a neutrínókat, amik egyébként alig lépnek kölcsönhatásba más anyagokkal, valamint a legvastagabb acéllemezen is észrevétlenül áthatolnak. Plusz, a sikerhez hozzájárulhat a tó kristálytiszta mélyrétegű jege is.
A teleszkóp építése 2015-ben indult, százkilencvenkét optikai modul felhasználásával, az új teleszkóp azonban már kétszáznyolcvannyolc modult tartalmaz, Dmitry Naumov, az orosz Nukleáris Kutatás Egyesült Intézetének munkatársa szerint a tervük az, hogy
a teleszkóp egy köbméter anyag mérésére is képes legyen.
Mint azt a szombati indulásnál részt vett orosz tudományos és felsőoktatási miniszter, Valerij Falkov a TASS, orosz hírügynökség munkatársainak elmondta: arra számítanak, hogy kollégáik segítségével teljes mértékben megérthetik az Univerzumot, felfedhetik annak, valamint a galaxisok születésének történetét.
(Fotó: TechConflict, Yahoo)