Vadászgépek és mesterséges intelligencia vezérelte lopakodó drónok csapatai védhetik Dél-Koreát

2022 / 08 / 25 / Bobák Zsófia
Vadászgépek és mesterséges intelligencia vezérelte lopakodó drónok csapatai védhetik Dél-Koreát
Az új légvédelmi stratégia része a repülőgépek automatizálása, de az, hogy a gépek önállóan is tudjanak légi közelharcot vívni, nem egyszerű feladat.

Dél-Korea már a jövő csatáira készül a légierő automatizálásával, amely egyfelől a pilóták életének védelmét, másrészt a hatékonyságot és a csapatok mozgékonyságának fokozását szolgálja: a tervek szerint olyan lopakodó drónokból álló egységet fejlesztenek, amelyek akár önállóan, akár a vadászrepülőgépeket kísérve segíti az ország védelmét. A projektet a kormány védelmi fejlesztésekért felelős ügynöksége (ADD) vezeti és augusztus 12-én ki is választották a Korean Airt, mint a tervezésben együttműködő partnerjelöltek legígéretesebb tagját, így a munkálatok hamarosan a második fázisba léphetnek és körvonalazódhatnak a pontosabb tervek a járművek kialakítását illetően.

Az elképzelések szerint a három-négy UAV-ből (unmanned aerial vehicle, pilóta nélküli légi jármű) álló csapatok egy-egy vadászrepülőgépet kísérnek majd, amely így nagyobb biztonságban tudja kivitelezni a misszióját és egyúttal több információt is kaphat a környező légtérről a drónok által közvetített adatoknak köszönhetően. Az automata eszközök azonban nem csak mellékszereplők lesznek az ember által irányított járművek mellett, hanem aktívan is részt vesznek a harcokban: elsősorban felderítési feladatok végzésével, de mozgó csaliként is bevethetővé válnak szükség esetén. A csapatok szimultán módon alkalmazzák a humán és gépi vezérlésű rendszereket, ezzel növelik a védelmi-, és támadókapacitást is.

A lopakodók leendő képességeiről vagy struktúrájáról a Korean Air egyelőre nem árult el sokat, de a leírás szerint a megfigyelés és az elektronikus rendszerek zavarása mellett önállóan célozni és lőni is képesek lesznek majd, ami csak a mesterséges intelligencia programok nagyfokú precizitásával és megbízhatóságával válik lehetségessé. A vállalatnak azonban már van tapasztalata az automata lopakodók fejlesztésében, mivel már egy évtizeddel ezelőtt is együttműködött a védelmi ügynökséggel hasonló eszközök tervezésében, sőt, az egyik prototípust a levegőben is tesztelték a program során. Dél-Koreában korábban amerikai gyártmányú, lopakodó típusú pilóta nélküli jármű is végzett felderítési munkákat - ez volt a Lockheed Martin RQ-170 Sentinelje, amelyet 2007-től Afganisztánban alkalmaztak, majd Dél-Koreában vetették be, ahol a kunszani légibázisra 2009-ben érkezett meg.

Az ADD sok más technológiával is foglalkozik, amelyek a jövőbeli harci gépek teljesítményét növelhetik, többek között olyan metaanyagokkal is kísérletezik, amelyek a radarok és érzékelők számára észrevethetetlenné teszik a lopakodó repülőgépeket. Emellett (védelmi céllal) szintetikus biológiai fejlesztéseket is végeznek és a kvantumtechnológiai megoldások katonai jellegű felhasználási lehetőségeit is kutatják.

(Japan Times Fotó: Korean Air)

Német–francia–spanyol összefogásban készülhet el a jövő európai lopakodógépe A Future Combat Air System (FCAS) lenne Európa válasza az amerikai F-35-re, és mindent tudna, amit az. Ráadásul az európai gazdaságnak és iparnak is jót tenne.


Alakváltó repülőket tesz lehetővé ez az ultraerős, de nagyon rugalmas anyag
Alakváltó repülőket tesz lehetővé ez az ultraerős, de nagyon rugalmas anyag
Az új anyaggal olyan repülőket lehetne gyártani, amelyek szárnya mindig képes az aerodinamikai szempontból legelőnyösebb formát felvenni.
Vadul pusztítják az oroszok az amerikai tankokat – ezért Teslává kell őket alakítani
Vadul pusztítják az oroszok az amerikai tankokat – ezért Teslává kell őket alakítani
Az ukrajnai háború tűzében születik meg a jövő harckocsija – de milyen lesz? Ez derül ki a cikkünkből.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.