Vajon tényleg lebomlanak a környezetbarátként eladott bevásárló szatyrok?

2023 / 06 / 06 / Bodnár Barna
Vajon tényleg lebomlanak a környezetbarátként eladott bevásárló szatyrok?
A Greenpeace Magyarország és a Humusz Szövetség közösen végzett kísérlet keretén belül vizsgálta, hogy a legnagyobb élelmiszerboltok által lebomlóként, környezetbarátként kínált szatyrok valóban komposztálhatók-e.

A kísérlet tárgyát képező zacskókat hazai élelmiszerboltokból szerezték be, az ALDI, az Auchan, a SPAR és a Tesco üzleteiből, és április 21-én a Humusz Szövetség komposztálójában helyezték el azokat. Olyan műanyag szatyrokat teszteltek, melyek az üzletekben „otthoni komposztálásra alkalmas” jelöléssel vannak ellátva. A zacskókat és szatyrokat a zöldek négy különböző élelmiszerlánc, az ALDI, az Auchan, a SPAR, valamint a Tesco üzleteiből szerezték be. A két szervezet által vizsgált CBA, COOP, Lidl, PENNY és Reál üzletekben csak hagyományos műanyag tasakok, vagy vegyesen papírból és műanyagból készült zacskók álltak a vásárlók rendelkezésére, lebomló zacskók nem.

Szabó György, a Humusz Szövetség nulla hulladék programjának vezetője azt mondta, másfél hónappal a kísérlet kezdete után az otthoni komposztálásra alkalmasnak jelölt zacskók döntő része nem bomlott le, de a folyamat egyértelműen megkezdődött. Az egyik vastagabb zacskón például még kivehető a vonalkód és a logó, de már az is bomlásnak indult, könnyedén elszakadt.

A Greenpeace sajtóközleményében az áll, hogy a zacskók között jelentős különbséget lehetett tapasztalni. Míg az ALDI vékonyfalú zacskója teljesen eltűnt, addig az Auchan és SPAR hasonló tasakjaiból kis foszlányok maradtak. Ugyanakkor a Tesco vékony zacskójából egy jelentősebb darab még láthatóan nem bomlott le, a SPAR vastagabb otthoni komposztálásra javasolt zacskója pedig foszladozott ugyan, de viszonylag ép maradt.


A Greenpeace és a Humusz megnézte, mi történt 45 nap után a lebomló zacskókkal a komposztálóban.

A zacskókat úgynevezett biológiailag lebomló műanyagokból készítik, amelyeket mikroorganizmusok, például baktériumok és gombák képesek lebontani vízzé, szén-dioxiddá és más, a természetben megtalálható molekulákká. Hagyományos fosszilis tüzelőanyag-alapanyagokból, biológiai alapanyagokból, például burgonyakeményítőből, vagy ezek kominációjából is készülhetnek.

Elméletileg ezek a zacskók sokkal jobb alternatívát jelentenek, mint a hagyományos műanyagból készült szatyrok, azonban gyakorlatban jellemzően nem hasznosulnak, ritkán kerülnek komposztálóba. Ha pedig

egy ilyen zacskó a természetben végzi, akkor is ritkán teljesülnek az ideális komposztálási feltételek és sok tekintetben hasonló természeti károkat okozhatnak, mint kőolajból készült társai.

Ráadásul egyes kutatások szerint az emberek hajlamosabbak a bioműanyagok eldobására, azt gondolva, a természetben úgyis lebomlanak.

A lebomló zacskók megjelenése nagyrészt a Magyarországon 2021-ben életbe lépett rendeletnek köszönhető, amely részben tiltja, illetve jelentősen megadóztatja a műanyag zacskók forgalmazását, a lebomló szatyrok esetében azonban körülbelül csupán negyedakkora környezetvédelmi termékdíjat határoz meg, mint a hagyományos műanyagok esetében.

Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője szerint a zöldszervezetek már eddig is többször felhívták a döntéshozók és cégek figyelmét, hogy a lebomló műanyagok nem jelentenek valódi megoldást a hulladékválságra. Az eldobható csomagolóanyagokat nem más eldobható, hanem többször használható csomagolóanyagokkal kell kiváltani.

A komposztba került zacskók bomlását a két szervezet 45 nap után, most ellenőrizte először. Ezután a projekt indulásához képest 3, 6, illetve 12 hónap után fogják újra megvizsgálni, mi történik a zacskókkal a komposztálóban.

(Fotók: Dörgő Zsuzsi / Greenpeace)


A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
A következő 25 év - mítoszok, jóslatok és a valóság
Európa legnagyobb jövőfesztiválja, a Brain Bar idén is megnyitja kapuit. A rendezvény a 21. század első negyedének elteltével arra a kérdésre keresi a választ: hogy fest majd az emberiség következő 25 éve. A diákok és pedagógusok számára ingyenes eseménynek szeptember 18-19-én a Magyar Zene Háza ad otthont.
Régen zöldek voltak az óceánok, és hamarosan ismét színt válthatnak
Régen zöldek voltak az óceánok, és hamarosan ismét színt válthatnak
Az általunk ismert kék valójában csak átmeneti állapot.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.