A Mars ege sok olyan fotón, amelyeket a közösségi média oldalakon megosztanak az emberek, fantasztikusan ragyogónak látszik: a képek tanúsága alapján számtalan csillag fénye világítja be a marsi éjszakát. Valóban így néz ki a marsi égbolt?
A NASA válasza szerint ez attól függ, ki nézi az eget.
Ha egyszer emberek is eljutnak majd a távoli bolygóra, valószínű, hogy este feltekintve hasonló látványban lesz részük, mint itt, a Földön, de van egy kis bökkenő: jelenleg csak a robotizált marsjárók szemén keresztül láthatunk bármit is a Marsból.
A Perseverance, a Curiosity és más űreszközök pedig nem ugyanabból a szemszögből nézik a környezetet, mint mi. A roverek kameráján át a nappali marsi ég szürke, egyhangú, és az éjszakai sem sokkal változatosabb, vagyis minden olyan kép, ami mást mutat (a szinte világító Tejútrendszert például), csak utólagos szerkesztés műve. A marsjárók kamerája a részletek, a felszín és a kőzetek megfigyelésére van kialakítva, vagyis nem úgy működik, mint egy földi csillagászati obszervatórium.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a kamerák éjjel semmit sem látnak, a roverek korábban bemutatták már, hogy milyen a Mars egyik holdja, a Phobos, vagy hogyan is néz ki a szürkület a bolygón. Időnként publikálnak olyan felvételeket is, amelyeken néhány csillag, sőt, üstökös is felbukkan, de alapvetően a csillagokkal sűrűn teleszórt, színpompás marsi eget prezentáló fotók egyelőre sokkal inkább a képszerkesztő programok eredményeit, mintsem a valóságot mutatják.
(Borítókép: a Curiosity által lencsevégre kapott Phobos és a Föld, NASA/JPL-Caltech/MSSS)