Az Ars Technicán olvasható hír szerint körülbelül egy tucat olyan felhasználót függesztett fel a Twitter, akik az orosz és ukrán csapatok mozgását követték és közvetítették. Az ilyen fiókok szabadon elérhető műholdfelvételek és más források segítségével egészítik ki és hitelesítik a nyugati szolgálatok jelentéseit, munkájuknak köszönhetően a világ pontosabb képet kap arról, hogy mi történik az országban.
A Financial Times-nak nyilatkozva az Egyesült Királyság titkosszolgálatának korábbi vezetője, Sir Alex Younger is azt mondta, hogy "a nyugati kormányok sokat tanultak az információs hadviselésről a nyílt forrású hírszerzési közösségtől", majd hozzátette, hogy így jobban lehet ellenőrizni, hogy valóban az történik-e, amiről a politikusok, a szolgálatok beszélnek. Cikkünk írásakor az egyik ilyen fiók, az @Osinttechnical például egy ukrán Mi-24-es helikopter támadását rögzítő videót, a hírek szerint eltalált román tankerhajóról készült felvételeket, illetve az Észtországba, Litvániába és Romániába vezényelt amerikai F-35-ösök fotóit osztotta meg.
A fiókok letiltásának a hátterében többek szerint az állhat, hogy orosz botok, vagyis valódi felhasználókat imitáló programok jelentették az általuk készített bejegyzéseket. A Twitter tagadja, hogy koordinált támadás történt volna, ám azt bevallották, hogy tévedésből függesztették fel a fiókokat, miután bejelentéseket kaptak azokkal kapcsolatban. Időközben a legtöbbet újra elérhetővé tették.
Az eset rámutat arra, hogy egy-egy közösségi média csatorna milyen fontos szerepet tölt be a tájékoztatásban, amikor a hagyományos hírforrások nem mindig működnek elég gyorsan vagy elég pontosan. A világjárvány egyik legsötétebb időszakában Indiában például a kórházi ágyakat és az oxigénkészleteket lehetett követni a "remény platformjának" hívott Twitteren, a Wired pedig nemrég egy olyan Új-zélandi férfiról számolt be, aki a kaliforniai erdőtüzekről oszt meg információkat percről percre, a világ túloldaláról.
(Borítókép: Sergei Malgavko/TASS via Getty Images)