A világjárvány jelenleg Indiában végzi a legnagyobb pusztítást: az országból naponta több mint háromszázötvenezer új beteget és több mint kétezer halálesetet jelentenek. Az 1.3 milliárd lakosból már közel tizennyolcmillióan fertőződtek meg, ám a BBC mellett a Bloomberg is arról ír, hogy Új-Delhi nem mindig tudott pontos egészségügyi statisztikákat előállítani, így elképzelhető, hogy ezek a számok valójában magasabbak.
A Reuters egy beszámolója így nevezte a Twittert, ugyanis az indiaiak gyakran itt kértek és kaptak segítséget, amikor például kórházi ágyakat kerestek, vagy itt osztották meg azokat a Google táblázatokat, amelyekben önkéntesek azt követték, hogy melyik intézmény hogy áll oxigénnel, vagy vérplazmával. Ahogyan Casey Newton, a közösségi média szolgáltatásokkal foglalkozó Platformer hírlevél szerzője fogalmazott: "Az ilyen eszközök nem helyettesítik a hatékony kormányzati fellépést. De mégis jobbak, mint a semmi, és a közösségi szolgáltatások dicséretet érdemelnek ezért".
Narendra Modi kormánya a hétvégén száz poszt levételét kérte a Facebooktól, az Instagramtól és a Twittertől, aminek a vállalatok eleget is tettek. A bejegyzések szerzői közt politikusok és ismert művészek is voltak. Az információtechnológiáért felelős minisztérium azt nyilatkozta, hogy a cél "nem a COVID járvány kezelését kritizáló bejegyzések elhallgattatása, hanem a felforgató, manipulált fotók és szövegek blokkolása" volt.
A Facebookon aztán egyszer csak eltűntek a Modi miniszterelnök lemondását követelő posztok is
Akik rákerestek a #ResignModi ("Mondj le, Modi") bejegyzésekre, azokat a következő rendszerüzenet fogadta: "Biztonságban tudjuk a közösségünket. A #ResignModi bejegyzéseket ideiglenesen elrejtettük. Néhány ezek közül ugyanis a Közösségi Irányelveinkbe ütközik." Úgy tűnik azonban, hogy ennek már nem a kormány volt az oka, a Gizmodónak ugyanis azt nyilatkozta egy Facebook szóvivő, hogy "véletlenül" blokkolták ezt a témát, "nem azért, mert az indiai kormány megkérte volna" őket. Hozzátették, hogy a bejegyzések azóta újra elérhetőek. Arról nem árultak el részleteket a lapnak, hogy mindez miért történt, ahogy arra sem tértek ki, hogy egy algoritmus vagy egy ember tévedett.
Indiában korábban betiltották a TikTokot, börtönnel fenyegették a nagy közösségi platformok munkatársait, ha nem adják át tüntetők adatait, sőt volt, hogy egy teljes régióban lekapcsolták az internetet. Kérdés, hogy a járványhelyzet romlásával a kormány mit fog még kérni a Facebooktól és a Twittertől - és hogy a szolgáltatások, amelyeknek hatalmas felhasználói bázisuk van az országban, együttműködnek-e Narendra Modival.
(Fotó: Getty Images Hungary)