Dr. Sam Parnia, a New York-i Egyetem Langone Orvosi Központjának docense nem kevesebbet állít, mint hogy bizonyítékot talált a túlvilág létezésére – számol be róla a Daily Mail. Meglepő a következtetés? Pedig a háttérben a halálközeli élmények (Near Death Experience/NDE) évtizedeken át tartó kutatásai állnak – amely a számok nyelvén több millió (!) olyan páciens tapasztalatát jelenti, akiket klinikailag halottnak nyilvánítottak, majd újraélesztettek. Dr. Parnia szerint az érintettek közül nagyon sokan élénk és részletgazdag élményekről tudnak beszámolni, melyek gyakran azt jelentik, hogy ki is lépnek a saját nézőpontjukból: gyakran mintha egy külső szemszögéből látnák az eseményeket.
Dr. Parnia több mint 30 éve végez kutatásokat az élet és a halál határvonala kapcsán, és eközben a legkülönbözőbb tudományos módszereket veti be – mint nyilatkozott:
“Emberek milliói léptek be világszerte a halál korai szakaszába, és tértek onnét vissza az életbe.”
Dr. Parnia megfigyelte, hogy bár az újraélesztés során ezek a páciensek eszméletlennek tűnnek, később gyakran számoltak be fokozott tudatosságról.
“Úgy érzik, hogy tudatuk kiterjedtebbé, élesebbé válik”
– jegyzi meg az orvos annak kapcsán tehát, hogy ezekben az élményekben gyakori visszatérő elem az események különlegesen letisztult megfigyelése. Egyes páciensek arról is beszámoltak, hogy rendkívül részletgazdagon tudták megfigyelni a környezetüket, például 360 fokos szemszögből látták az egészségügyi személyzetet. Az egyik legérdekesebb elem azonban nem feltétlen az előbbi, hanem az úgynevezett életfelülvizsgálati folyamat. Dr. Parnia szerint:
“Újraélik életük minden pillanatát, nemcsak a saját szemszögükből, hanem mások tapasztalatain keresztül is.”
Például, ha valakit megbántottak, átélik az illető fájdalmát; ha boldogságot hoztak, érzik azt az örömet is.
Fontos azonban megkülönböztetni a klinikai halált az agyhaláltól – ez utóbbi esetben minden agyműködés megszűnik, és a gyógyulás lényegében lehetetlenné válik, vagyis az agyhalott betegek életben tartása sajnos csak életfenntartó berendezések segítségével lehetséges.
Persze érdemes hozzátenni, hogy amint azt a Daily Mail is leírja, ezeknek a beszámolóknak a tudományos alapja továbbra is vitatott. A kutatások azt viszont kimutatták, hogy az emberi agy a szív leállása után rövid ideig még képes korlátozott aktivitásra, sőt bizonyos esetekben szórványos agyi tevékenységet észleltek akár egy órával az oxigénhiány beállta után, ami miatt az egészségügyi szakemberek egy része már azt az általános gyakorlatot is kérdésesnek tartja, hogy néhány perc oxigénhiány után halottnak nyilvánítsák az embert.
Dr. Parnia kiemeli azt is, hogy az ilyen halálközeli élmények gyakran személyes átalakuláshoz vezetnek. Sokan, akik visszatérnek, új céltudattal és erkölcsi érzékkel gazdagodnak.
(Kép: Pixabay/FalcoZen)