Hua Csejping a többi tanulóval együtt iratkozott be a kínai Tsinghua Egyetemre, ahol másokhoz hasonlóan műszaki és számítógépes ismereteket fog tanulni, de mégis eltér diáktársaitól egy tekintetben: Hua Csejping ugyanis nem létezik a fizikai világban, csak a virtuális dimenzióban. A diák profiljának generálásához egy valódi személy szolgált modellként, aki bejárta a kampuszt és elmondta bemutatkozó szövegét, amelyben bevallotta, hogy tudósok adták a külsejét és a hangját, de ugyanakkor önállósággal is felruházták, így vannak saját preferenciái, például megszállottja az irodalomnak és zenét is tud szerezni. A digitális embert Tang Csie, az egyetem számítógéptudományi professzora mutatta be a nagyközönségnek egy Pekingben a múlt héten tartott mesterséges intelligencia fórumon a Global Times beszámolója szerint.
A virtuális ágens ugyanolyan módon fog tanulni és vizsgázni, mint a többi diák, csak éppen az esetében a mesterséges intelligencia szoftver fogja elsajátítania az információkat. Hogy ez mennyivel teszi gyorsabbá vagy mennyire nyújt kiemelkedő teljesítményt, az az elkövetkező időszakban derül majd ki, de mivel az MI programok a valódi személyekkel ellentétben nem küszködnek memória problémákkal és hatalmas mennyiségű adatokat tudnak kezelni egyszerre, ezért kérdés, hogy milyen célt is szolgál valójában az ilyen fajta összehasonlítás. A fejlesztők, a Zhipu.AI, a Xiaoice és a Pekingi Mesterséges Intelligencia Akadémia, valamint a digitális diákot tanító professzor is elsősorban az MI kreativitására koncentrálnak, a személyiségének alapját alkotó előre betanított gépi tanulási algoritmus ugyanis képes bizonyos fokú érvelésre és érzelmek kimutatására.
Tang szerint az algoritmus egy év alatt egy 12 éves ember szellemi szintjét érheti el
Jelenleg egy hat éves kognitív képességeinek felel meg a felkészültsége a Xinhuanet cikke szerint vagyis igen gyorsan fejlődhet, lediplomázása után pedig akár valódi cégeknél vagy kutatóintézetekben alkalmazhatják. Hua Csejpinging egyelőre viszonylag ismeretlen az egyetem diákjai előtt, de a jövőben két okból is nagyobb népszerűségre tehet szert.
(Fotó: Pxhere, a diákról a kínai nyelvű videó a Weibón érhető el:Weibo/China Plus)
További cikkek a témában:
Ember 2.0 - a digitális másolataink túlélhetnek minket és átvehetik a helyünket
Az avatárok eredetileg isteni személyek voltak, akik leereszkedtek a Földre, anélkül, hogy valódi emberré váltak volna. Ma avatárok formájában lépjük át a digitális dimenziókat és már nem kell valódinak lenni ahhoz, hogy emberi külsővel éljen egy ágens virtuálisan.
A digitális világot virtuális replikánsok népesítik be és Einstein is csatlakozott hozzájuk
Egyre több a digitális ember a világon, az őket építő cégek általában asszisztenseknek vagy influenszereknek szánják őket, humán jelleget kölcsönözve ezzel a gépeknek. Most már Albert Einstein is köztük van.
Egy magyar cég olyan virtuális valóságot alkot, amilyet eddig csak sci-fikben láttunk
A Hybriről egyszerre juthat eszünkbe a Black Mirror, a Szárnyas fejvadász 2049 vagy A nő.