Visszatért az űrszonda, ami mintákat hozott egy aszteroida belsejéből

2020 / 12 / 05 / Bobák Áron
Visszatért az űrszonda, ami mintákat hozott egy aszteroida belsejéből
Hat évet kellett rá várni, de a japán űrügynökség (JAXA) űrszondája magyar idő szerint szombat este kioldotta a Ryugu kisbolygó kőzeteit tartalmazó mintatároló rekeszt, ami a a tervek szerint landolt Ausztrália déli részén.

Bár a JAXA korábban már sikeresen hozott vissza aszteroida-mintákat a Hayabusa-küldetés keretében, ez volt az első alkalom, amikor nem csak a kisbolygó felszínéből, hanem a felszín alól is sikerült kőzetmintákat szerezni. Az űreszközt 2014-ben indították útnak, és 2018 júniusában érte el a Ryugu kisbolygót. A Hayabusa-2 ezután egy töltényt lőtt az aszteroidába, a begyűjtött törmelékkel pedig 2019-ben indult vissza a Földre. Bár a Ryugu egy úgynevezett NEO, vagyis földközeli objektum, ami a Mars és a Föld pályája között ingázik, a Hayabusa-2 összesen 5,2 milliárd kilométert tett meg a világűrben, vagyis többet utazott, mint a Föld és a Pluto legkisebb távolsága.

Az űreszköz a Földtől mintegy 225 ezer kilométerre oldotta ki a 40 centiméter átmérőjű mintatároló rekeszt, amit ezután ejtőernyőkkel lassítva navigáltak a Woomera Prohibited Areába, egy olyan területre, ami az ausztrál hadsereg ellenőrzése alatt áll. A JAXA szerint a földet érés sikeres volt, és a jelzőműszer segítségével hamarosan megkezdik a rekesz pontos helyzetének beazonosítását. Hogy mit hozott nekünk a Hayabusa-1, azt természetesen egészen addig nem lehet tudni, amíg a rekeszt vissza nem szállítják Japánba, ahol majd kinyitják, de a kutatók arra számítanak, hogy a minták sokat elárulhatnak a Naprendszer keletkezéséről és arról, hogyan került a víz a Földre. A Ryugu egyébként nem csak földközeli objektum, de potenciálisan veszélyes is, habár a NASA a Bennuval ellentétben nem tartja számon azok között a kisbolygók között, amik becsapódhatnak a Földbe.

Előbb vagy utóbb jön egy aszteroida, ami tömegek halálát okozza. Mit tehetünk, hogy ez mégse következzen be? Bár a városokat letaroló, milliók halálát okozó aszteroidák a mozik kényelmes székeiben ülve csak egy unalmas hollywoodi klisének tűnnek, a szakértők szerint nem az a kérdés, hogy lesz-e ilyen, csupán az, hogy mikor, és mit tudunk tenni ellene. A Nemzetközi Űrhajós Szövetség által szervezett "Defending Earth from Asteroids" előadáson a védekezés első vonalában dolgozó szakemberek beszéltek arról, hogyan állunk a felkészüléssel.

A Hayabusa-1-gyel ellentétben a Hayabusa-2 nem égett el a légkörben, hanem a tároló kioldása után eltávolodott a Földtől, hogy újabb expedíciót teljesítsen. A japán űrügynökség először a 2001 CC21 aszteroidához küldi az űreszközt, amit 2026-ban fog elérni, ezután pedig az 1998 KY26 jelű kisbolygó következik, amit a tervek szerint 2031-ben érhet el.

A 2020-as évek űrkutatási trendje: a kőzetminta

Nem a japán űrügynökség az egyetlen, ami aktívan érdeklődik az aszteroidák iránt, hiszen nemrég a NASA is sikeresen gyűjtött be mintákat egy másik földközeli kisbolygóból, a Bennuból, a kínai Origin Space pedig arra készül, hogy fellője a világ első aszteroidabányász robotját. A NASA emellett nemrég azt is bejelentette, hogy több magánvállalatnak is fizetnek, hogy kőzetmintákat hozzanak vissza a Holdról, az amerikai és az európai űrügynökség együttműködésének köszönhetően pedig a következő évtizedben talán marsi minták is landolhatnak a Földön.

(Borítókép: DLR/Flickr/CC-BY 3.0)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.