A Visszhang Géppel felderítették, milyen röntgenvisszhangot generálnak a szupermasszív fekete lyukak

2022 / 05 / 16 / Bobák Zsófia
A Visszhang Géppel felderítették, milyen röntgenvisszhangot generálnak a szupermasszív fekete lyukak
A Massachusetts-i Műszaki Egyetem kutatói szimulálták, milyen fényjelenséget és hangot generálhatnak az akkréciós korongról visszaverődő röntgensugarak, miközben magába szippantja az anyagot a fekete lyuk.

Az úgynevezett Visszhang Gép (Reverberation Machine) segítségével, ami egy automatizált keresési algoritmust takar, a Massachusetts-i Műszaki Egyetem kutatói demonstrálták, milyen visszfényt és ehhez társuló hanghatást generálhat a röntgensugárzás a fekete lyukat tartalmazó bináris rendszerekben, az elkészült szimuláció pedig hozzájárulhat annak a feltérképezéséhez, hogy a szupermasszív fekete lyukak pontosan hogyan szórják szét a részecskéket és ezáltal milyen szerepet játszanak a galaxisok formálódásában.

Az MIT leírása szerint a szimulált visszaverődések kétfajta röntgensugárzást reprezentálnak, az egyik a fekete lyuk koronájából érkező felvillanás, ami rövid ideig tartó, de intenzív kilövelléssel jár, a másik a szintén a koronából induló, de az akkréciós korong gázairól visszaverődő sugárzás fénye és hangja. A kutatás során 26 rendszert vizsgáltak és ebből nyolc olyan új bináris rendszert azonosítottak, amelyek ehhez hasonló "röntgenvisszhangot" generálhatnak - ezek mindegyike sok naptömegű (legalább öt, de akár tizenöt naptömegű) fekete lyukat tartalmazott. Az elemzésekből az is kiderült, hogy a fekete lyukak koronája és az akkréciós korong közötti távolság egy bizonyos ponton megnövekszik, a visszaverődő jelek ilyenkor nagyobb késéssel érkeznek, a kutatók következtetése szerint ennek a háttérében a korona méretének változása állhat, amely ilyenkor ideiglenesen növekedésnek indul.

"Az egyik magyarázat, hogy a korona átmenetileg kiterjed kifelé és felfelé tartó irányban egy utolsó nagyenergiájú kitörésben, mielőtt a fekete lyuk befejezi a csillagokból álló ebédjét és elcsendesül."

- írja az MIT.

A galaxisok titokzatos objektumainak, a fekete lyukaknak a kutatása egyre kiemeltebb szerepet kap a teleszkópok és egyéb megfigyelési módszerek, technológiák fejlődésének köszönhetően, amelyek lehetővé teszik, hogy sokkal több információkhoz jussanak a csillagászok a fekete lyukak tulajdonságait illetően. Az Event Horizon Teleszkóp Sagittarius A*-ról készült felvételét például a napokban mutatták be a nagyközönségnek, ezzel bizonyítva, hogy a Tejútrendszer közepén, a korábbi feltételezésekkel összhangban, valóban egy fekete lyuk rejtőzik.

(Fotó: Aurore Simonnet, NASA Goddard Flight Space Center)

A legismertebb fekete lyukak a Tejútrendszerben és a Nagy Magellán-felhőben A NASA egy vizualizáción gyűjtött össze huszonkét, fekete lyukkal rendelkező bináris rendszert, amelyek némelyikében a fekete lyuk lassan felfalja társcsillagát.


Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
Szextechnológiai innovációk, amiket már ma ki lehet próbálni
A virtuális valóság ebben az iparágban például már nem is annyira virtuális.
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
1111 napot töltött az űrben egy orosz űrhajós, de egy rekordot még így sem döntött meg
Oleg Kononyenko szeptember 23-án tért vissza a Földre, miután több mint egy évig tartózkodott egyhuzamban a Nemzetközi Űrállomáson.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.