WindRunner: elképesztő, mire használná a világ legnagyobb repülőjét az USA hadserege

2025 / 05 / 22 / Felkai Ádám
WindRunner: elképesztő, mire használná a világ legnagyobb repülőjét az USA hadserege
Az amerikai hadsereg óriás szállítógépet tervez – a WindRunner viszont stratégiai célokat is szolgálhat.

Az amerikai hadsereg jelenleg egy rendkívüli méretű repülőgép, a WindRunner koncepciójában rejlő lehetőségeket vizsgálja – a gépet a kolorádói Radia cég fejleszti. Az eredetileg hatalmas szélturbina-lapátok szállítására tervezett gép a világ legnagyobb repülőgépe lehet, ha megépül: 80 méteres szárnyfesztávolsága és 108 méteres hossza egy FIFA-szabványú futballpályáéhoz mérhető – írja a New Scientist.

A WindRunnert a fent már írtak miatt úgy alakították ki tehát, hogy akár 100 méteres turbinalapátokat is képes legyen elszállítani távoli szélerőművekhez. A gép raktere tizenkétszerese egy Boeing 747-esének, maximális hasznos teherbírása pedig 72 575 kilogramm. Bár eredetileg a megújuló energiaipar logisztikai kihívásaira szánták, a Radia és a Védelmi Minisztérium egyaránt úgy látja, hogy a gép katonai célokra is kiválóan hasznosítható. Kenneth Bibb Jr., a Radia védelmi üzletfejlesztési alelnöke – egyben a légierő korábbi vezérőrnagya – szerint a WindRunner jelentős előrelépést hozhat a hadsereg logisztikai képességeiben.

„Olyan rakományokat is képes szállítani, amelyek túl nagyok lennének a C-17-es vagy C-5-ös repülőgépek számára” – hangsúlyozta Bibb, utalva a jelenlegi teherszállító flotta korlátaira.

Bár a Védelmi Minisztérium egyelőre nem finanszírozza a projektet, együttműködési megállapodást írt alá a Radiával a lehetséges katonai felhasználási területek feltérképezésére. Ezek között szerepel például túlméretezett járművek, katonai felszerelések, sőt akár teljes F-16-os vadászgépek és V-22 Osprey típusú repülők szállítása is. A WindRunner egyik legfontosabb jellemzője, hogy a mérete ellenére állítólag képes akár 1800 méter hosszú, burkolatlan kifutópályákon is biztonságosan le- és felszállni.

„Ez a képesség különösen értékes lehet humanitárius válsághelyzetekben vagy harci övezetekben, ahol korlátozottak az infrastruktúra lehetőségei” – magyarázta Bibb.

Ugyanakkor nem mindenki osztja a lelkesedést. Greg Malandrino, a Stratégiai és Költségvetési Értékelések Központjának elemzője arra figyelmeztetett, hogy egy ekkora gép mozgatása zord vagy távoli helyszíneken azért „rendkívül nehézkes lehet”.

Mint azt a New Scientist cikke hozzáteszi még: bár egy szélturbinalapátok szállítására tervezett gép átalakítása katonai célú teherszállítóvá nem éppen könnyű feladat, de elvileg megvalósítható. A WindRunner 2000 kilométeres hatótávolsága teljes terhelés mellett is lehetővé teszi, hogy rövidebb távú küldetéseket hajtson végre meglévő katonai bázisok között. Ha pedig a jövőbeli változatok képesek lesznek a légi utántöltésre, a gép stratégiai hatósugara is jelentősen megnyúlhat.

(Kép: Radia)


Amikor egy virtuális sárkány segít a gyógyulásban – Te is részese lehetsz!
Amikor egy virtuális sárkány segít a gyógyulásban – Te is részese lehetsz!
Egyetlen százalék is elég lehet ahhoz, hogy egy beteg kisgyerek újra mosolyogjon – tedd meg Te is a Tőled telhetőt!
Magyarul viccelődik velünk a TP-Link robotporszívója
Magyarul viccelődik velünk a TP-Link robotporszívója
Jobb lesz-e a takarítás attól, ha a porszívónk a dolga végeztével kurjongatva közli velünk, hogy ő most elindul haza, majd a dokkoló felé tartva rá is gyújt egy vidám nótára? Ha jobb nem is, de mindenképpen szórakoztatóbb.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.