A száz, zöld szemű fogoly rejtvénye a játékelmélet rejtelmeibe vezet

2023 / 07 / 19 / Bobák Zsófia
A száz, zöld szemű fogoly rejtvénye a játékelmélet rejtelmeibe vezet
A zöld szemű tudósokat egy szigeten tartják fogva, ahonnan csak a logika segítségével szabadulhatnak. De hogyan csinálják?

Az Alex Gendler író által felvetett szituáció a következő: egy hatalommániás diktátor, akinek a motivációról nem tudunk meg túl sokat, száz, logikában jártas tudóst tart fogva egy szigeten, közülük mindegyiknek zöld szeme van. A szabályok szerint csak akkor hagyhatják el jól őrzött börtönüket, ha éjjel megkérik az őrt, hogy engedje el őket, de van egy feltétel:

a szemüknek zöldnek kell lennie, máskülönben a kérés után egyszerűen betaszítják őket a tűzhányóba.

Itt jön a csavar: a tudósoknak, legyenek bármilyen képzettek magasabb tudományokban, arról fogalmuk sincs, hogy milyen színű is a szemük, mivel se tükör, se tükröződő felület, se más segítség nem áll rendelkezésükre, sőt, még egymással sem kommunikálhatnak a témáról.

Így élnek a szigeten a foglyok, de egy kívülálló lehetőséget kap rá, hogy egy rövid mondattal megpróbáljon nekik kiutat mutatni, és segítsen a menekülésben. Azonban a diktátor figyel és feltételeként megszabja, hogy a mondatban nem árulhat el a személy semmilyen új információt. Mit lehet mondani a tudósoknak és hogyan jutnak ki a végén szörnyű helyzetükből?

A TED videójában bemutatott (magyar felirattal elérhető) rejtvény a játékelmélet közös tudás (köztudott tudás) koncepciójára épül, amely egy csoport tagjai között megosztott információ potenciális hasznosságát ábrázolja: köztudott tudás az, amikor egy információt minden résztvevő ismer, és mindenki tudja, hogy a többiek is tudják, amit ő, valamint, hogy mindenki tudja, hogy mindenki tudja, amit a többiek és így tovább. A közös tudás az információ maximális kiaknázására ad lehetőséget, de csak akkor működik, ha a résztvevők mind nyilvánosan, egyszerre jutnak hozzá az adott tudáshoz, amennyiben mindegyikük egyenként, a többiektől függetlenül kapja az információt, akkor a tudás nem válik a játékelméleti értelemben közössé.

A játékelmélet hatékonysága számos fronton bizonyítást nyert már a való világban, akár olyan sajátos problémák megoldásában is, mint a laoszi gazdálkodók stratégiájának kidolgozása a terményeket pusztító patkányok ellen, de a zöld szemű foglyok rejtvénye szórakoztató célból készült és a videóban bemutatott konklúzión kívül számos más értelmezésre vagy megfejtésre ad lehetőséget. Tényleg logikus a megoldás? Létezik más kiút? Mi mit mondanánk a foglyoknak? Ezekre a kérdésekre mindenki maga adhatja meg a választ.

Ez a cikk eredetileg 2022.04.22-én jelent meg a Rakétán.

(Fotó: Pixabay/Ichigo121212/BKD)


Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Bárki is lesz az amerikai elnök, a Google és a Facebook nem fognak túl jól járni
Donald Trump alelnök-jelöltje, J. D. Vance, és a legvalószínűbb demokrata elnökjelölt, Kamala Harris sem lenne könnyű ellenfél a Szilícium-völgy nagyvállalatainak.
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
Átírhatja az élet keletkezését az óceán mélyén talált sötét oxigén
A bolygón a jelenleg ismert élethez szükséges az oxigén, ami biológiai úton keletkezett fény segítségével fotoszintézissel. Vagy mégsem? Egy mostani, döbbenetes felfedezés szerint az oxigén előállításához sem fényre, sem biológiai folyamatokra nincs feltétlen szükség. Az óceán mélye olyan titkát fedte fel, ami mindent megkérdőjelez.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.