Mielőtt zöldséget termesztenél az űrben, próbáld ki az Antarktiszon

2020 / 03 / 17 / Perei Dóra
Mielőtt zöldséget termesztenél az űrben, próbáld ki az Antarktiszon
A sarkvidéki kutatóközpontban már most a marsi életre készülnek a szakemberek, a videók láttán pedig alighanem mindannyiunk számára érthetővé válik, hogy lehet a jég hátán is megélni.

A könyörtelen szél és jég földje, az Antarktisz körülbelül olyan távol esik a kertészkedésre alkalmas vidéktől, mint Makó Jeruzsálemtől. Ám ha valaki beljebb merészkedik, uborkát, friss fűszernövényeket, salátát és még ki tudja mit nem találhat. A Neumayer III. Állomáson termelt zöldségek ugyanakkor nem hobbikertészkedés eredményei, hanem a német Alfred Wegener Intézet keretében folytatott, fontos tudományos projekt részei.

Az üvegház voltaképp egy laboratórium, ahol a kutatók azt tanulmányozzák, miként termeszthetnének táplálékot az űrben.

Egészen konkrétan arra kíváncsiak, hogy az űrhajósok képesek lehetnek-e saját maguk előállítani táplálékukat, ha az emberiség végre eljut a Marsra. (Leszámítva az ISS központját, a Neumayer tűnik erre a legalkalmasabb helynek.) A Weddell-tenger keleti partján, az antarktiszi Ekströmön elhelyezkedő létesítményt csak repülővel vagy jégtörővel lehet megközelíteni, és kizárólag nyáron, amikor az időjárási körülmények ezt jobban lehetővé teszik. Mivel a kutatók nem hagyják el területét, a Neumayer egész évben működik, ez a tulajdonsága pedig megkülönbözteti más sarki kutatóállomástól. Egyszerre mindössze kilencen tartózkodnak benne, munkájuk nagy részét az épületen belül végzik, amely egy kis kosárlabdapályával, nagyképernyős televízióval és egyéb szórakozási lehetőségekkel is ellátott.

A kutatók alapvetően egész évben elélhetnek az állomáson anélkül, hogy kitennénk a lábukat.

A rotáció tizennégy hónapig tart, és ebben az időben csak ételszállítás történik. Civilek nem léphetnek be, tekintettel a hely elszeparáltságára pedig feltétlenül szükséges, hogy a csapat egyik tagja orvos legyen. A Neumayer-ben tevékenykedő kutatók élete hasonlít az ISS-ben dolgozókéhoz, hiszen itt is szűk helyiségeken kell osztozniuk, a környezet látványa azonban mindenért kárpótolja őket. Ettől függetlenül minden, a szabadba tett látogatásuk gondos tervezést igényel, mert ha valami rosszul sül el, örökre eltévedhetnek a jégmezőkön.

Elmondásuk szerint a másik érdekes dolog, hogy az Antarktiszon alapvetően nem érzünk illatokat, ám amikor belépünk az üvegházba, egyből megcsap a paradicsom, paprika, uborka, és más zöldségek jellegzetes szaga, ami egyszerre nagyon megnyugtató és felemelő. A zöld környezet nyilvánvaló pszichológiai előnyein kívül az üvegház hamarosan talán megmutatja a kutatóknak, hogy miként termeszthetünk növényeket az űrben.

Az egyik érdekes kihívás a kert távoli gondozása, ezért mindent aeroponikusan termesztenek, ami azt jelenti, hogy a növényeket felfüggesztik, így a gyökerek levegőhöz jutnak. A tápanyagokat a pedig talaj helyett permetezett oldattal juttatják be.

Ezt a permetezőrendszert - a hőmérséklet-szabályozással, a világítás és a szén-dioxid-szint megfelelő beállításával együtt - a németországi Bréma városában, a Német Repülési Központ irányítóközpontjában üzemeltetik. A szerkezet eddig hibátlanul működik, a Neumayer állomás legénységének reakciója alapján ezért az üvegház jelentősen javíthatja majd az életet világűrben.

(Fotó: Getty Images Hungary)


Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Továbbra is hódít a párját ritkító hungarikum, ami a jövő tudósait és művészeit adja a világnak
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) sok évtizedes hagyománya mára széles körű népszerűséget ért el, és fontos kiindulási pont lehet a hazai és határon túli tehetségek számára a jövőbeli karrierjük felé vezető úton. A 2025-ös, 37. konferencia előtt az OTDK céljáról és működéséről Prof. Dr. Szendrő Péter örökös elnök úrral és dr. Cziráki Szabinával, az OTDT titkárával beszélgettünk.
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
Testközelből élhetjük át az első sikeres kereskedelmi holdra szállást
A Firefly Aerospace az első magáncég, aminek sikerült saját leszállóegységgel landolni a Holdon.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.