Az alulról szerveződő kezdeményezés mögött az egyetem Villamosmérnöki és Informatikai karának szakkollégiuma, a Simonyi Károly Szakkollégium áll. Lényegében egy alulról indult, öntevékeny diákszervezetről beszélünk, tehát a Konferenciát maguk a hallgatók szervezik a tanulás mellett, a szabadidejükben – így pedig különösen megsüvegelendő, hogy hová nőtte ki magát ez az egész. Két éve ugyanis már 900-an jelentkeztek be a helyszínen (a tavalyi konferencia az utolsó pillanatban elmaradt), sőt akadt középiskola is, ahonnan külön busszal érkeztek ide a diákok. A logisztika a résztvevők számára idén viszont biztosan nem lesz gond, hiszen az előadásokat online követheti bárki méghozzá ingyen, csak regisztrálni kell itt. Ráadásul az előadások a weboldalra is folyamatosan felkerülnek.
A Konferencia eredete a dinoszauruszok korába: a 2003-as évig nyúlik vissza. Ekkor jutott eszébe a frissen alapított szakkollégium vezetőinek, hogy érdemes lenne megmutatni a világnak, hogy a hallgatók mivel is foglalkoznak. Ebből nőtt tehát ki a Simonyi Konferencia, amit kezdetben még a Schönherz Kollégiumban rendeztek meg, majd innen került át idővel a BME I épületébe. Talán nem világos, de rendkívül nívós rendezvényről van szó, ahol az elmúlt években több jelentős előadást is meg lehetett hallgatni – a teljesség igénye nélkül: 2019-ben Ralph Hinsche (NVIDIA) az AI skálázásáról, Berki Lukács (Google) pedig a Bazel nevű szoftverfejlesztő eszközről mesélt, 2018-ban Dobos Levente (Facebook) a szerverskálázásról, míg Somlai-Fischer Ádám (Prezi) a Preziről tartott előadást, 2017-ben pedig Paul Verhoef (ESA) és Dr. Kartik Sheth (NASA) is előadott a konferencián. A Simonyi Konferencia tehát Magyarország legnagyobb kizárólag egyetemi hallgatók által rendezett éves szakmai eseménye.
A mostani, XVIII. alkalomra pedig sok korábbi szakkollégiumi tag immár előadóként tér vissza – vagyis pár éve még hallgatóként szervezték a Konferenciát, most viszont előadást tartanak a saját programozóiskolájukról vagy éppen a deep fake elleni védekezés fontosságáról. Ha pedig már itt tartunk: előadókból idén sem lesz hiány – többek közt a Vodafone, a Bosch és a Nokia szakmai vezetőit és kutatóit is hallgathatjuk. Ám akadnak még egyéb érdekes témák is: dr. Biczók Gergely, a CrySyS Lab munkatársa, az információbiztonság koronavírus járvány okozta változásait mutatja be, dr. Bacsárdi László aki a Műegyetem 2022-ben induló űrmérnökképzésének szakfelelőse, az űrkutatás új kihívásaiba vezeti be az érdeklődőket, Varnyú Dóra (jelenlegi Szakkolégiumi tag) pedig az egyik legmodernebb funkcionális orvosi képalkotó eljárásról, a pozitronemissziós tomográfiáról tart előadást. Az előadások részletes leírásai és a pontos program egyébként elérhető az esemény korábban már linkelt honlapján, ahol az ingyenes regisztrációra is lehetőség nyílik.
A XVIII. Simonyi Konferencia tehát április 14-én, online formában kerül megrendezésre a BME I épületéből közvetítve, és ingyenesen várják a jövő technológiái iránt érdeklődőket.