Ceres volt az első olyan kisbolygó, amit Giuseppe Piazzi 1801. január 1-jén felfedezett a palermói csillagászati obszervatóriumban. Eredetileg bolygónak tekintették, de az 1850-es években visszasorolták törpebolygóvá, miután sok más hasonló pályájú tárgyat fedeztek fel.
A Ceres törpebolygóról, ami az aszteroidaöv belsejében kering a Nap körül, a tudósok idén az év elején fedezték fel, hogy valójában egy óceánvilág. Más világokon ilyen mennyiségű bőségesen rendelkezésre álló víz felfedezése óriási jelentőséggel lehet a földönkívüli élet keresésére nézve. Alan Stern, a NASA csillagásza egyenesen azt nyilatkozta, hogy ez az „űrkorszak egyik legnagyobb hatású felfedezése a bolygótudományban”.
A Naprendszer vizének nagy része vagy az égitestek felszíne alatt van elrejtve, mint a Mars földalatti tavaiban, vagy pedig fagyott állapotban van, ahogy a Holdon láthatjuk. A NASA kutatása szerint a Cerest 20 millió évvel ezelőtt eltalálta egy szikladarab, ami átütötte a törpebolygó kérgét és ennek következtében hatalmas mennyiségű rendkívül sós víz árasztotta el a felszínt. A történtek jobb megértése és az óceánok tanulmányozása érdekében a NASA hamarosan űrhajót küldhet a Ceres felszínének vizsgálatára.
„Ceres sokkal közelebb van, és sokkal könnyebb odajutni, mint a holdak a külső Naprendszerben. Nagyon csábító célpont."
- mondta el Carol Raymond, a NASA Dawn küldetésének vezető kutatója. A Dawn küldetés során 2015-ben már küldtek egy szondát a Ceres-hez. Nem csak Ceresen találunk óceánokat, hanem a Szaturnusz Titan nevű holdján, és talán furcsa módon még a Plútón is.
A NASA New Horizons Plútó küldetése, felfedezte, hogy a Plútó sebesen alakult ki, számos űrszikla összeütközésének következtében, és ezek az ütközések a mai napig melegítik korábbi bolygó folyékony óceánjait. Ezeknek a felfedezéseknek igen messzemenő következményeik lehetnek, akár az első Földön kívüli életforma felfedezése is hozzájuk kötődhet.
(Forrás: Discovermagazine Kép: Wikipédia, NASA)