A Google néhány héttel ezelőtt mutatta be a legújabb Pixel-szériát, köztük a Pixel 9 Pro Fold névre keresztelt, táblagéppé szétnyitható készülékkel, ami a gyártó második ilyen típusú telefonja a tavaly bemutatott Pixel Fold után. Bár a Pixel 9-sorozat más tagjaival ellentétben a Foldot Magyarországon nem fogják forgalmazni, a berlini IFA kiállításon volt lehetőségünk testközelből is megnézni, kipróbálni a készüléket, ami nem csak rengeteget fejlődött az elődjéhez képest, de jelenleg az egyik leghasználhatóbb készüléknek tűnik a hajlítható kijelzős telefonok között.
A tavaly májusban bemutatott Google Pixel Fold még egy erősen kísérletező jellegű telefon volt, az előlapi kijelzője például 17,4:9-es képarányú volt, tehát jóval tömzsibb, mint egy normális okostelefoné. A készülék a 12,1 milliméteres vastagságával és a 283 grammos tömegével is jócskán felülmúlta a normál okostelefonokat, és bár az apró mérete miatt elképzelhetőnek tartjuk, hogy a gyakorlatban így is használható volt (az Oppo hasonló méretű készülékről kifejezetten jó benyomásaink voltak), a Honor és a Xiaomi egyre vékonyabb, méretben és tömegben a normál okostelefonokhoz közelítő telefonjai mellett azért egyértelműen kompromisszumos megoldásnak tűnt a Google készüléke. Ugyanez persze sok szempontból a piacvezető Samsung Z Fold-szériájáról is elmondható, ám amíg a koreai gyártó egyelőre csak kisebb toldozgatásokkal igyekszik versenyképessé tenni a készüléket, addig a Google-nél vettek egy nagy levegőt, és az alapjaitól újratervezték a saját Foldjukat.
Ez pedig az első benyomásaink alapján nagyon jó döntésnek bizonyult. Bár a Google Pixel 9 Pro Fold érezhetően valamivel vastagabb, mint az IFA-n tőle alig néhány méterre kiállított Honor Magic V3, de a Google-nek összességében mégis sikerült megugrania azt a szintet, hogy a telefonjuk már nem egy "valamit valamiért" szerű kompromisszumos megoldásnak tűnik, hanem teljes értékű okostelefonnak, amely a hajlítható belső kijelzőnek köszönhetően emellett táblagépként is használható.
Kompromisszumot persze így is kell kötnünk, hiszen ahogy az minden mai hajlítható kijelzős telefonról elmondható, a Pixel 9 Pro Fold specifikációja is inkább egy belépő szintű csúcskategóriás telefonnak felel meg, miközben 1800 dolláros árával jóval többe kerül még a legdrágább iPhone-nál vagy Galaxy S-készüléknél is. Ez megmutatkozik többek között a hátlapi kamerarendszerben is, ahol a Pixel 9 Próhoz képest némileg szerényebb kamerarendszert találunk 48 megapixeles főkamerával, 10,8 megapixeles, 5x-ös optikai zoomra képes telefotó kamerával valamint 10,5 megapixeles nagy látószögű kamerával. Ez papíron nem sok változást jelent a tavalyi Pixel Fold kamerarendszeréhez képest, ettől függetlenül nem vennék rá mérget, hogy a képminőségben nem történt jelentősebb előrelépés, elvégre mégiscsak annak a cégnek a készülékről van szó, akiknek többek között elsőként sikerült megoldaniuk, hogy a telefonjaik duál kamera nélkül is képesek legyenek bokeh-effektes portréfotót készíteni.
Nem csak a hagyományos telefonokhoz, de a hajlítható kategóriában is kifejezetten gyengének számít, hogy a telefont vezetékkel mindössze 21 wattal tudjuk tölteni, vezeték nélkül pedig jelképesnek tekinthető, 7,5 wattos teljesítménnyel tölthetjük a 4650 milliamperórás akkumulátort; emellett nagy kérdés, hogy a Google saját tervezésű, a Samsung Exynos 2400 processzorra épülő Tensor 4 chipje hogyan teljesít majd a konkurenciához képest. A benchmark tesztek szerint a chipset nyers teljesítményben jócskán elmarad a legújabb Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 képességeitől, ugyanakkor a Google a chipet kifejezetten annak a jegyében tervezte meg, hogy az a legalkalmasabb legyen a mesterséges intelligenciával kapcsolatos feladatok kiszolgálása - ennek köszönhető többek között az is, hogy az új Pixel-sorozat képes magán a telefonon futtatni a Google Gemini Nano nagy nyelvi modellt.
A készülék kijelzőire nem lehet panasz, az előlapon található, 2424x1080 pixeles, 120Hz-es képfrissítésű és 2700 nites maximális fényerejű OLED kijelző nem csak papíron hozza, amit egy mai telefontól elvárhatunk, de a standon kiállított modellnél sem vettünk észre jelentős eltérést fényerőben és képminőségben egy mai csúcstelefonhoz képest. Belül egy 8 colos képátlójú, 2152x2076 pixeles felbontású, vagyis az elődjénél sokkal kevésbé hosszúkás kijelzőt találunk, ami az LTPO technológiának köszönhetően 1 és 120Hz között tudja állítani a képfrissítés gyakoriságát, a maximális fényereje pedig ennek is 2700 nit.
Az összehajtva 10,5 milliméteres vastagságával valamint a 256 grammos tömegével a Pixel 9 Pro Fold a kategóriájában kifejezetten versenyképes, a használata pedig egy kézben fogva sem okoz problémát, igaz, ahhoz azért elég nagy kezekre van szükség, hogy a felső értesítési sávot és a lenti navigációs gombokat is elérjük anélkül, hogy a telefont igazgatnunk kéne a tenyerünkben. Elsőre furcsa lehet, hogy a telefon előlapi kijelzőjének a sarkai erősen le vannak kerekítve - hogy ez a gyakorlatban okoz-e problémát, azt a néhány perces nyomkodás alapján nem tudjuk megmondani, viszont az biztos, hogy a Google-nek ezzel és néhány egyéb dizájnmegoldással sikerült elérnie, hogy a Pixel 9 Pro Fold egy kifejezetten markáns megjelenésű és feltűnően szép telefon lett, ami meglehetősen váratlan egy olyan cégtől, amelynek a telefonjaira korábban leginkább a minimalista vagy az unalmas jelzőket lehetett volna használni.
(Fotó: Bobák Áron/Rakéta.hu)