A hangunkkal építhetünk világokat a Meta virtuális valóságában

2022 / 02 / 24 / Bobák Zsófia
A hangunkkal építhetünk világokat a Meta virtuális valóságában
Mark Zuckerberg bemutatta a cég legújabb fejlesztési irányát, aminek célja a még jobban kommunikáló mesterséges rendszerek intelligencia építése.

A Meta szerdai prezentációja során Mark Zuckerberg bemutatta a közösségi média platform jövőbeli újításainak terveit, ami többek között a felhasználók és a rendszer közötti sokkal hatékonyabb kommunikációt lehetővé tevő mesterséges intelligencia fejlesztésére irányul. A projektek között megtalálható a világ összes nyelven értő fordítóprogram, a Universal Speech Translator, ami olyan nyelvek beszélői számára is tudna azonnali, valós idejű fordítást biztosítani, akiknek jelenleg nagyon kevés eszköz áll rendelkezésre ennek megvalósítására, valamint a Project CAIRaoke is, ami az embereket körülvevő, MI vezérlésű digitális asszisztensekkel való könnyebb interakciót segíti elő.

A vízió egyik legfontosabb részét a Builder Bot jelenti, ami a Meta által fejlesztett metaverzum építésében játszik majd szerepet. Az eszközzel a felhasználók pusztán a szavaikkal hozhatnak létre világokat és építhetnek fel különféle helyszíneket, amelyeket részletekbe menő pontossággal rendezhetnek be tárgyakkal, hangokkal és minden olyan hozzávalóval, ami a valósághű élményt biztosítja számukra. A Builder Bot működését bemutató videóban Zuckerberg utasításai alapján pillanatok alatt megszületett egy minimalista tengerparti jelenet, kiegészítve olyan hozzávalókkal, mint a pálmafák és a sirályvijjogás a háttérben. A rendszer egészen pontos leírások felismerésére is képes, mint a felhők különböző típusainak megkülönböztetése, legalábbis a prezentáció tanúsága szerint a Meta elnöke kifejezetten középmagas gomolyfelhőket rendelt a programtól, ami többé-kevésbé teljesült is.

A végeredmény a látványt illetően ugyan bőven hagy kivetnivalót maga után, mivel a Meta virtuális világa egyelőre messze elmarad a MetaHuman Creator és más, főként videojátékos avatárok és virtuális asszisztensek alkotására szakosodott programok minőségétől, de a Builder Bot esetében nem a kevésbé élethű látkép, hanem maga a megjelenítés módja a leglényegesebb elem, és az, hogy a felhasználók kezébe nagyobb kontroll kerüljön, megkönnyítve a párhuzamos világokba való átmenetet. A hangalapú irányítás mögött rejlő technológia az egyre fejlettebb algoritmusokon alapszik, amelyek egyre precízebben fordítanak nem csak nyelvek, hanem szavak és képek között is.

Hasonlóan működik például a Nvidia novemberben megjelent programja is, ami írott szavakat és kifejezéseket alakít képekké, néha egészen pontos, néha kevésbé eredményes módon. A cég GauGAN 2 mesterséges neurális hálózata valósághű tájképeket alkot a betáplált adatokból, de a valós idejű fordításra a leírásokból még ez az algoritmus sem képes. A Meta célja, hogy az azonnali alkotást is lehetővé tegye, bár ez a funkció még náluk sem elérhető: a cég egyelőre a program fejlesztésén dolgozik, de a jövőben, Zuckerberg ígérete szerint, a Builder Botnak köszönhetően sokkal részletesebb és kifinomultabb környezetet teremthetnek majd a Meta metaverzumának látogatói.

(Fotó: Meta)

Már azt is tudjuk, hogy hogyan fogunk kinézni a Meta metaverzumában Frissítettek a háromdimenziós avatárjaikon, amiket rövidesen az Instagramon is használhatunk.


Hello Szülő! Ha a gyereked nem tud valamit, akkor téged fog kérdezni. De ha te szülőként nem tudsz valamit, akkor kihez fordulsz?
A digitális kor szülői kihívásairól is találhattok szakértői tippeket, tanácsokat, interjúkat, podcastokat a Telekom családokat segítő platformján, a https://helloszulo.hu/ oldalon.
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Hogyan válasszunk külföldi egyetemet? És mennyibe fog ez kerülni a családnak?
Repül már a vén diák. Hová? Hová?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogyan vélekednek a magyarok a net veszélyeiről – és kik a leginkább fenyegetettek?
Hogy áll a magyar lakosság generációkra bontva a kiberbiztonsághoz? – Erről szól az ESET rendkívül átfogó felmérése, amelyből olyan meglepő eredmények is kiderülnek, hogy kik a romantikus csalások legfőbb célpontjai, miközben az adott csoport nem is nagyon ismeri ezt a fenyegetést.
Ezek is érdekelhetnek
HELLO, EZ ITT A
RAKÉTA
Kövess minket a Facebookon!
A jövő legizgalmasabb cikkeit találod nálunk!
Hírlevél feliratkozás

Ne maradj le a jövőről! Iratkozz fel a hírlevelünkre, és minden héten elküldjük neked a legfrissebb és legérdekesebb híreket a technológia és a tudomány világából.



This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.